UJ wśród najbardziej prodoktoranckich uczelni w kraju

W ubiegły weekend podczas Interdyscyplinarnego Kongresu Akademickiego Ruchu Naukowego ogłoszono wyniki konkursu ProDok 2018 na najbardziej prodoktoranckie polskie uczelnie. W tegorocznej edycji plebiscytu Uniwersytet Jagielloński uplasował się na 2. miejscu.

Organizotorem konkursu jest Zarząd Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Ma on na celu wyłonienie ośrodków akademickich, które stwarzają najlepsze warunki studiowania dla doktorantów oraz promują dobre praktyki na studiach III stopnia. Plebiscyt oceniany był w 2 kategoriach, w których do zdobycia było odpowiednio 60 i 40 punktów: części ankietowej (m.in. rekrutacja na studia doktoranckie, organizacja studiów, lektoraty, stypendia, badania naukowe, wspieranie współpracy międzynarodowej, granty zdobyte przez doktorantów oraz dofinansowania zdobyte na prowadzenie studiów doktoranckich, warunki funkcjonowania samorządu doktorantów) i części zamkniętej (innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, umiędzynarodowienie).

Organizatorzy plebiscytu ProDok otrzymali 30 zgłoszeń od uczelni z całego kraju. W tym roku kapituła konkursu przyznała pięć nagród głównych. Zwyciężyły ex aequo Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska (83 punktów). Na drugim miejscu sklasyfikowano Uniwersytet Jagielloński (80 pkt.), na 3. również ex aequo Warszawski Uniwersytet Medyczny i Politechnikę Gdańską (79 pkt.).

Wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym odbyło się 18 listopada w auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie podczas Interdyscyplinarnego Kongresu Akademickiego Ruchu Naukowego IKONA 2018. Było to 2. ogólnokrajowe spotkanie liderów kół naukowych, autorów najciekawszych projektów, opiekunów naukowych i przedstawicieli uczelni.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego