Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński awansuje w prestiżowym rankingu uczelni

Uniwersytet Jagielloński awansuje w prestiżowym rankingu uczelni

W tegorocznej edycji Times Higher Education World University Rankings Uniwersytet Jagielloński awansował z przedziału 601-800 do przedziału 501-600 i jest w najwyżej sklasyfikowany spośród 19 polskich uczelni. Jest to jedno z trzech najbardziej cenionych i najszerzej komentowanych zestawień szkół wyższych na świecie - obok Academic Ranking of World Universities [tzw. lista szanghajska - przyp. red.] i QS World University Rankings.

Ranking jest jedyną ogólnoświatową tabelą wyników zestawioną dla uniwersytetów, która ocenia uczelnie prowadzące badania naukowe we wszystkich swoich głównych misjach: nauczaniu, badaniach, transferze wiedzy i perspektywach międzynarodowych. Instytucje poddawane są ocenie w oparciu o kryteria, tj. nauczanie, badania, cytowania, przychody z gospodarki i umiędzynarodowienie.

Autorzy THE World University Rankings 2021 dokonali analizy danych z ponad 1500 uczelni z 93 krajów. Na pierwszym miejscu po raz piąty z rzędu utrzymał się brytyjski Oxford. Drugie i trzecie miejsce zajęły uczelnie amerykańskie - Uniwersytet Stanforda i Uniwersytet Harvarda. W pierwszej "10" znalazło się jeszcze aż 6 ośrodków akademickich z USA: Kalifornijski Instytut Techniczny, Instytut Technologiczny Massachusetts, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, Uniwersytet Yale’a, Uniwersytet w Princeton i Uniwersytet Chicagowski. Przełomowe osiągnięcie odnotowały Chiny, które jako pierwszy azjatycki kraj wprowadziły uczelnię - Uniwersytet Tsinghua - do pierwszej "20".

W zestawieniu sklasyfikowano też 19 polskich uczelni. Najwyżej oceniono Uniwersytet Jagielloński, który uzyskał awans do przedziału 501-600, powiększając swój dorobek punktowy o 1,6. Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny zajęły miejsca 801-1000. Pozostałe uczelnie z Polski znalazły się w przedziale 1000+.



W porównaniu do ubiegłorocznych wyników UJ poprawił ocenę w 4 z 5 głównych kryteriów rankingu. Najlepiej wypadł pod względem znormalizowanej średniej cytowalności publikacji zindeksowanych w bazie SCOPUS. W tym kryterium zajmuje 476. miejsce na świecie. Największy awans z 742. na 722. miejsce Uniwersytet Jagielloński odnotował w grupie kryteriów oceniających jego działalność naukową. Z kolei mimo zdobycia większej liczby punktów niż w ubiegłym roku za procent obcokrajowców wśród studentów oraz wśród nauczycieli akademickich i utrzymaniu ubiegłorocznego wyniku we wskaźniku oceniającym procent publikacji powstałych z udziałem współautora z zagranicy spadł z 821. na 865. miejsce w grupie kryteriów oceniających umiędzynarodowienie uczelni. Podobnie ukształtowały się wyniki w grupie kryteriów oceniających działalność dydaktyczną. Wśród wskaźników uwzględnionych do oceny jakości działalności dydaktycznej najstarsza polska uczelnia poprawiła ubiegłoroczne wyniki w zakresie proporcji między liczbą studentów a nauczycieli akademickich, nadanych doktoratów a nauczycieli akademickich oraz nadanych doktoratów a nadanych tytułów licencjata. Mniej niż w ubiegłym roku punktów otrzymała z ankiety przeprowadzonej wśród naukowców oraz za wysokość przychodów przypadających na jednego nauczyciela akademickiego.

Pełny ranking jest dostępny na stronie timeshighereducation.com.

Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron