Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

WPiA UJ tym razem najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"

WPiA UJ tym razem najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"

"W tym roku pierwsze miejsce wśród uczelni publicznych zajmuje Uniwersytet Jagielloński, który otrzymał 26,4 pkt, na drugiej pozycji znajduje się Uniwersytet Warszawski, który ma o 0,8 pkt mniej. Trzecie miejsce należy do Uniwersytetu Wrocławskiego z 21,7 pkt." - informuje środowa "Rzeczpospolita". To kolejny ranking wydziałów prawa w ostatnich dniach, w którym bezkonkurencyjny jest Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ).

"W XI edycji rankingu 'Rzeczpospolitej', tak jak w poprzednich, liczą się trzy kategorie: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą. Maksymalna suma punktów w każdej kategorii wyniosła odpowiednio 12, 15 i 4 pkt. Ranking został opracowany na podstawie danych Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. Wejście w życie Ustawy 2.0 sprawozdawczość w systemie POL-on spowodowało przesunięcia z poziomu jednostek naukowych (wydziałów) na pozom uczelni. W ubiegłym roku wprowadziliśmy kilka zmian w rankingu, zastępując część wskaźników innymi lub licząc niektóre dla całej uczelni. W tym roku nie wprowadziliśmy zmian w metodologii rankingu" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dziennik zaznacza, że o tym, jaki jest poziom kształcenia w przypadku prawa, świadczą wyniki zdawalności na aplikacje prawnicze. Jest to też najważniejszy wskaźnik w rankingu. Nieprzerwanie od 2008 roku uczelnią, której najwyższy odsetek absolwentów uzyskuje pozytywny wynik egzaminów, jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Poza nim w czołówce znaleźli się absolwenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z kolei Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Uniwersytet Warszawski to pierwsza trójka publicznych szkół wyższych, których absolwenci najbardziej licznie dostali się na aplikacje - sędziowską i prokuratorską.

- Na pozycję wydziału składa się praca wszystkich pracowników. Nasza doskonała kadra naukowa łączy dydaktykę z prowadzeniem badań na wysokim poziomie. Wydział osiąga bardzo dobre wyniki w konkursach na projekty badawcze organizowane przez Narodowe Centrum Nauki. Uczestniczymy w dużych projektach zagranicznych z programu Horyzont 2020. Współpracujemy naukowo z najważniejszymi uczelniami europejskimi w kilku sieciach akademickich i konsorcjum uczelni tworzących uniwersytet europejski UNA EUROPA - powiedział dla "Rzeczpospolitej" dziekan WPiA UJ prof. Jerzy Pisuliński.


Przypomnijmy, że to kolejny sukces Wydziału Prawa i Administracji UJ w ostatnim czasie. W opublikowanym 22 czerwca rankingu Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", obejmującym 73 głównych kierunków studiów, prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim również zajęło 1. miejsce. WPiA UJ zwyciężył również w rankingu wydziałów prawa "Dziennika Gazety Prawnej", którego wyniki poznaliśmy 24 czerwca.

Polecamy również
Sukces drużyny UJ w międzynarodowym konkursie matematycznym
Sukces drużyny UJ w międzynarodowym konkursie matematycznym
Młodzi naukowcy z UJ otrzymali granty na badania i zagraniczne staże
Młodzi naukowcy z UJ otrzymali granty na badania i zagraniczne staże
Uczona z UJ CM opracuje system pomocy osobom po amputacji
Uczona z UJ CM opracuje system pomocy osobom po amputacji
Małgorzata Zając w finale 18. edycji konkursu <span lang="en">Julles Allemand Trophy</span>
Małgorzata Zając w finale 18. edycji konkursu Julles Allemand Trophy

Widok zawartości stron Widok zawartości stron