Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego stypendystami fundacji Fulbrighta

Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego stypendystami fundacji Fulbrighta

Dobiegła końca procedura konkursowa dla programów Fulbright STEM Impact Award 2022-23 i Fulbright Senior Award 2023-24. W gronie laureatów znaleźli się naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Wydziału Filozoficznego UJ. Dzięki uzyskanym stypendiom zrealizują własne projekty badawcze w Stanach Zjednoczonych.

Fulbright STEM Impact Award to program umożliwiający osobom zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucji goszczącej w USA. Stypendium skierowane jest do pracowników i badawczych i dydaktycznych na każdym etapie kariery po uzyskaniu stopnia doktora. Nabór wniosków do programu trwał do 27 maja 2022 roku. W konkursie wzięło udział 23 wnioskodawców. W wyniku procedury konkursowej nagrody stypendialne otrzymało sześcioro z nich.

Laureatką Fulbright STEM Impact Award została dr hab. Joanna Kozieł, prof. UJ z Zakładu Mikrobiologii UJ. Realizacja jej projektu ma na celu pogłębienie wiedzy z zakresu osteoimmunologii, a konkretnie roli komórek nabłonkowych w procesie zapewnienia homeostazy układu kostnego. Stanowi on kontynuację prac, które dowiodły, że keratynocyty dziąsłowe kontrolują proces resorpcji kości przyzębia, a znaczącą rolę w tym procesie odgrywają negatywne regulatory zapalenia. Planowane badania dotyczą modulacji tych białek przez mikrobiom jamy ustnej i będą realizowane wiosną br. w Szkole Dentystycznej Uniwersytetu Louisville. Jak przekazała nam stypendystka, instytucja ta zapewnia szerokie i wyspecjalizowane zaplecze badawcze, dostęp do biobanku oraz wieloletnie, praktyczne doświadczenie w zakresie badań naukowych nad chorobami przyzębia.

Stypendium przyznano również dr hab. Katarzynie Miękus, prof. UJ z Zakładu Biochemii Ogólnej UJ, która w czasie 6-tygodniowego pobytu w Sloan Kettering Institute planuje poznać techniki umożliwiające prowadzenie badań nad procesem transformacji nowotworowej na poziomie pojedynczej komórki w genetycznie zmodyfikowanych mysich modelach ludzkich nowotworów.

- W USA chciałabym nauczyć się izolować pojedyncze komórki z tkanki nowotworowej, analizować i obrazować ich profil genetyczny w warunkach naśladujących proces transformacji nowotworowej, a także zapoznać się z nowymi narzędziami bioinformatycznymi potrzebnymi do analizy sekwencjonowania pojedynczych komórek. Metody te pozwolą mi po powrocie do Polski kontynuować prowadzone przeze mnie badania nad wpływem stanu zapalnego i białka MCPIP1 na kolejne etapy rozwoju nowotworu i ich roli w nabywaniu oporności na terapie w posiadanych przez nas unikalnych, genetycznie zmodyfikowanych mysich modelach pozbawionych białka MCPIP1 w komórkach nerki i wątroby. Ponadto będę miała okazję przyjrzeć się organizacji grupy badawczej, która pracuje na najwyższym światowym poziomie, uczyć się od najlepszych naukowców oraz pisać projekty i publikacje. Te nowe umiejętności będą niezwykle cenne dla moich przyszłych doświadczeń, pracy organizacyjnej i zarządzania projektami po powrocie do Polski i mogą zostać wdrożone na moim wydziale - wyjaśnia dr hab. Katarzyna Miękus, prof. UJ.

Fulbright Senior Award to program stypendialny umożliwiający osobom zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucjach goszczących w USA. W konkursie wzięło udział 85 wnioskodawców. Nominowanym do stypendium został m.in. prof. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii UJ. Laureat będzie pracować przez 6 miesięcy w laboratorium prof. Christophera Baldassano na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Amerykański naukowiec jest wiodącym badaczem w dziedzinie badań mózgu opierających się na bodźcach naturalnych, tj. na filmach i grach wideo, a jego zespół opracował przełomowe metody analizy tego typu danych. Wykorzystując to, w jaki sposób nasze mózgi odpowiadają na bodźce naturalne, wspomniane metody mogą przyczynić się do odkrycia nieznanych dotychczas aspektów działania mózgu.

- Zamierzam skorzystać z tych metod żeby zaatakować pytania, którymi zajmujemy się w moim zespole od lat. Na ile rozwój mózgu jest zaprogramowany, a na ile kształtuje go środowisko, doświadczenie? Badamy osoby niesłyszące i niewidome, które straciły kluczowe źródła doświadczenia zmysłowego. To głęboko zmieniło sposób pracy ich mózgów. Badając je, możemy zrozumieć siły, które kierują rozwojem mózgu. Podczas tego wyjazdu chcę nauczyć się narzędzi opracowanych przez zespół z Uniwersytetu Columbia i przywieźć je do Polski. Chcę, żeby stały się fundamentem tego, co będziemy robić w najbliższych latach - mówi prof. Marcin Szwed.

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta to fundacja edukacyjna, której głównym zadaniem jest administrowanie Programem Fulbrighta w Polsce - największym programem wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Przez wielu uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych programów wymiany na świecie, z reputacją daleko wykraczającą poza środowisko akademickie.

Polecamy również
Studenci UJ wśród pierwszych laureatów programu "Perły nauki"
Studenci UJ wśród pierwszych laureatów programu "Perły nauki"
Pionierska operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
Pionierska operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
Zespół prof. Krzysztofa Pyrcia w międzynarodowej sieci HERA
Zespół prof. Krzysztofa Pyrcia w międzynarodowej sieci HERA
Naukowcy z UJ otrzymali wsparcie z NCN na rozwój projektów badawczych
Naukowcy z UJ otrzymali wsparcie z NCN na rozwój projektów badawczych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron