Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badaczka z WBBiB UJ otrzymała stypendium Fundacji Kościuszkowskiej

Badaczka z WBBiB UJ otrzymała stypendium Fundacji Kościuszkowskiej

Prof. Ewa Zuba-Surma z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ) została nagrodzona prestiżowym stypendium Fundacji Kościuszkowskiej na realizację badań w USA. Nominację wręczyli jej ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski.


Prof. Ewa Zuba-Surma z Zakładu Biologii Komórki WBBiB UJ w ramach stażu naukowego w Uniwersytecie Stanowym w Nevadzie będzie realizować badania dotyczące pro-regeneracyjnej roli pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (Extracellular vesicles - EVs) wydzielanych przez ludzkie komórki macierzyste pozyskiwane z różnych źródeł. Badaczka od kilkunastu lat prowadzi w Uniwersytecie Jagiellońskim badania naukowe nad właściwościami biologicznymi oraz zastosowaniami komórek macierzystych oraz ich pochodnych (EVs) w regeneracji mięśnia sercowego oraz innych uszkodzonych tkanek. Po powrocie ze stażu podoktorskiego w USA, dzięki wsparciu z programu TEAM z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), założyła swój zespół badawczy, który od 2012 roku specjalizuje się w badaniach EVs pochodzących z komórek macierzystych w naprawie tkankowej.

Profesor jest jedną z pionierek, która zapoczątkowała w Polsce tematykę badawczą nad wykorzystaniem EVs jako narzędzi i leków nowej generacji w naprawie tkankowej. Wraz ze swoim zespołem opublikowała też jedno z pierwszych doniesień na świecie wskazujące na nową rolę komórek iPSCs w regeneracji - tj. jako źródła proregeneracyjnych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych o działaniu parakrynnym. Za swoje wyniki badań była wielokrotnie nagradzana prestiżowymi wyróżnieniami, w tym Nagrodą Rektora UJ, nagrodami na zjazdach międzynarodowych oraz Best Manuscript Award 2018 za publikację w czasopiśmie "Circulation Research" dotyczącą wspomnianej tematyki. Jest także współzałożycielką i prezesem Polskiego Towarzystwa Badań Pęcherzyków Zewnątrzkomórkowych.

Prof. Ewa Zuba-Surma swoje badania naukowe w UJ prowadzi we współpracy z ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą, w tym w USA, Niemczech i Francji, dzięki finansowaniu m.in. z projektów TEAM (FNP), SONATA-BIS i SYMFONIA (NCN), a także w projektach STRATEGMED (NCBR) oraz MAESTRO (NCN). Profesor zajmuje się także badaniami translacyjnymi w medycynie regeneracyjnej we współpracy z partnerami przemysłowymi. Jest m.in. współtwórczynią produktów leczniczych terapii zaawansowanej opartych o komórki macierzyste dla zastosowań u pacjentów, w tym leku komórkowego MesoCellAOrtho, który jest obecnie testowany w badaniu klinicznym BioMiStem-CT i którego sponsorem oraz podmiotem wdrażającym na rynek jest Uniwersytet Jagielloński.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Widok zawartości stron Widok zawartości stron