
Pracujący pod kierownictwem dr Katarzyny Magiery-Mularz zespół naukowców z Wydziału Chemii UJ wraz ze współpracownikami opisał na łamach prestiżowego periodyku naukowego "Molecular Cancer" peptyd makrocykliczny, który hamuje kluczowy dla rozwoju raka szlak PD-1/PD-L1 (programowanej śmierci komórkowej) oraz uzyskał informacje o sposobie jego oddziaływania z białkiem PD-L1.
Immunoterapia raka to innowacyjna strategia leczenia nowotworów polegająca na odblokowaniu u pacjenta naturalnych mechanizmów obronny przeciwnowotworowej. Za wkład w jej rozwój została przyznana w 2018 roku Nagroda Nobla z obszaru medycyny i fizjologii.
Opisany peptyd makrocykliczny stanowi przełomowy krok w poszukiwaniach skutecznych inhibitorów PD-1/PD-L1, charakteryzując się siłą wiązania porównywalną do stosowanych w klinicystyce przeciwciał monoklonalnych, jednak o korzystnym profilu bezpieczeństwa i farmakokinetyki. Co więcej, peptyd ten zakłóca również tworzenie się innego kompleksu CD80/PD-L1. Ta podwójna zdolność otwiera przed nim szansę na wykorzystanie w terapii przeciwnowotworowej.
Artykuł jest dostępny na stronie: doi.org/10.1186/s12943-023-01853-4.