Dr Tomasz Kołodziej współautorem artykułu w "Nature"

Dr Tomasz Kołodziej współautorem artykułu w "<span lang="en">Nature</span>"

W czasopiśmie "Nature" opublikowano wyniki badań dotyczących wzbudzania rezonansowego izomeru skandu-45 wraz z precyzyjnym określeniem energii rezonansu. W prace prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem Yuri’a Shvyd’ko z ośrodka Argonne National Laboratory (USA) zaangażowany jest dr Tomasz Kołodziej z NCPS Solaris UJ.

Wyniki naukowego eksperymentu potwierdzają, że w celu rozwoju ultra precyzyjnych metod badawczych, konieczne jest prowadzenie pionierskich badań z wykorzystaniem laserów rentgenowskich.

Dr inż. Tomasz Kołodziej jest opiekunem infrastruktury badawczej na liniach POLYX i SOLCRYS w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Należy także do grupy badawczej, której naukowcy są autorami publikacji. Artykuł pomógł w zacieśnieniu współpracy między ośrodkami ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Obecność w tym przedsięwzięciu naukowym badacza z SOLARIS-u było ważne z punktu widzenia transferu wiedzy. Dzięki temu zostało nabyte nowe doświadczenie w zakresie fizyki akceleratorowej, wyrafinowanej optyki promieniowania rentgenowskiego i metod detekcji charakterystycznego promieniowania w metodzie XRF. Współpraca będzie kontynuowana poprzez podjęcie dalszych kroków mających na celu precyzyjne wyznaczenie szerokości spektralnej przejścia. Dr Tomasz Kołodziej swoje prace będzie kontynuował z użyciem specjalistycznych elementów optyki promieniowania X podczas stażu postdoc w Argonne National Laboratory pod opieką Yuria Shvydko.

Link do publikacji: doi: 10.1038/s41586-023-06491-w

Tygodnik "Nature" należy do grupy najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych, którego pierwszy numer ukazał się 4 listopada 1869 roku. Posiada jeden z najwyższych wskaźników impact factor (64,8) spośród wszystkich periodyków naukowych wydawanych na świecie. Publikacja w tym multidyscyplinarnym tygodniku jest ważnym wydarzeniem w karierze zawodowej właściwie każdego naukowca, bez względu na tematykę prowadzonych badań i kraj pochodzenia.

Grafika dzięki uprzejmosci: European XFEL/Helmholtz Institute Jena, Tobias Wüstefeld/Ralf Röhlsberger.

Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych

Studenci WMiI UJ triumfatorami konkursu im. Józefa Marcinkiewicza