W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Seria wydawnicza Monografie FNP to prestiżowy cykl oryginalnych, odkrywczych i wcześniej niepublikowanych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, które wyłaniane są w konkursie prowadzonym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 1994 roku. Właśnie ukazały się w niej kolejne książki: "Atopie Johanna Georga Hamanna" Anny Żymełki-Pietrzak oraz "Paradoksy apofatyzmu" Piotra Urbańczyka.

Johann Georg Hamann, niemiecki filozof i teolog drugiej połowy osiemnastego wieku, ekscentryczny mistrz stylu, pisał utwory, które stanowiły wyzwanie dla ówczesnych czytelników i pozostają nim do dziś. Hamann stosował idiosynkratyczne strategie pisarskie, posługiwał się aluzjami i ironią, zderzał ze sobą cytaty i kryptocytaty, a swoją argumentację formułował za pomocą metafor, analogii i obrazów. Monografia Anny Żymełki-Pietrzak "Atopie Johanna Georga Hamanna" proponuje oryginalny klucz do zrozumienia tego osobliwego pisarza i jego utworów, a jest nim tytułowa kategoria atopii (od gr. ἄτοπος – bez miejsca, nie na miejscu, dziwny, nielogiczny, absurdalny), która, starannie zrekonstruowana, zostaje odniesiona do różnych aspektów życia i pisarstwa Hamanna.

Więcej o książce na stronie FNP: monografie.fnp.org.pl/book/367/atopie-johanna-georga-hamanna.

Dr Anna Żymełka-Pietrzak ukończyła psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interdyscyplinarny doktorat poświęcony twórczości Johanna Georga Hamanna przygotowała w ramach Międzyuczelnianego Programu Studiów Doktoranckich Akademii Artes Liberales i obroniła go w Instytucie Filozofii UJ. Jako członkini zespołu realizującego na Uniwersytecie Jagiellońskim projekt flagowy "European Heritage in the Jagiellonian Library: Digital Authoring of the Berlin Collections" opracowuje i kataloguje niemieckojęzyczne zbiory autografów z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie znajdujące się obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

Z kolei Piotr Urbańczyk w monografii „Paradoksy apofatyzmu”,stosując metody właściwe filozofii analitycznej, w tym metody logiki formalnej, przedstawia trzy logiczne aspekty doktryny mówiącej, że o Bogu nic powiedzieć nie można: semantyczny, epistemiczny oraz teorio-porządkowy w oparciu o jej trzy najpopularniejsze interpretacje – teologię apofatyczną rozumianą jako teologia milczenia, teologiczny sceptycyzm oraz mistycyzm o pochodzeniu neoplatońskim.

Więcej informacji o książce na stronie monografie.fnp.org.pl/book/354/paradoksy-apofatyzmu.

Dr Piotr Urbańczyk jest absolwentem kognitywistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Pasjonat wideografii i programowania. Współtworzy Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, członek Rady Copernicus College, od kilkunastu lat sekretarz redakcji czasopisma "Zagadnienia Filozoficzne w Nauce", związany z Centrum Technologii Bezpieczeństwa AGH.

Jeszcze więcej grantów NCN dla badaczy z UJ

Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych