Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykład prezydenta Cypru w Uniwersytecie Jagiellońskim

Wykład prezydenta Cypru w Uniwersytecie Jagiellońskim

24 maja w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego gościli prezydent Republiki Cypryjskiej Nikos Christodoulides wraz z małżonką Philippą Karserą. W ramach wizyty głowa państwa spotkała się z władzami Uniwersytetu, a także wygłosiła wykład dla słuchaczy zgromadzonych w auli Collegium Novum.

Wizyta rozpoczęła się w Sali Senackiej od spotkania prezydenta Christodoulidesa z władzami UJ, reprezentowanymi przez rektora UJ prof. Jacka Popiela, prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorotę Malec oraz prorektora UJ ds. badań naukowych prof. Piotra Kuśtrowskiego. W rozmowie wzięli udział również polski ambasador na Cyprze Marek Szczepanowski oraz cypryjski ambasador w Polsce Petros Nacouzis, a także przedstawiciele otoczenia prezydenta – zastępczyni ministra ds. europejskich Marilena Raouna, zastępca rzecznika rządu Yiannis Antoniou i dyrektor prezydenckiego biura dyplomatycznego Doros Venezis wraz ze swoim współpracownikiem Christoforosem Hadjikyriakou. Po spotkaniu prezydent Christodoulides złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary Sonderaktion Krakau.

– Jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, ale też Unii Europejskiej, świętujemy wreszcie naszą akcesję do związku europejskich państw, w którego poczet wstąpiliśmy – wraz z Cyprem – 1 maja 2004 roku. Przygotowujemy się w ten sposób do wielce symbolicznego wydarzenia, które będzie miało miejsce w 2025 roku: objęcia prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przez Polskę wraz z Republiką Cypru i Królestwem Danii. Przywołane fakty posłużyć mogą za swoiste tło dla wykładu pana prezydenta, którego już za chwilę wysłuchamy – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel.

– Moja wizyta zbiega się w czasie z obchodami 660-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. To instytucja o najwyższych standardach wiedzy, doskonałości i innowacji. To tutaj kształtują się wasi przyszli liderzy i wizjonerzy – mówił prezydent Nikos Christodoulides, rozpoczynając swoje wystąpienie.

Wygłoszony przez cypryjską głowę państwa wykład poświęcony był problematyce związanej z historią i misją Unii Europejskiej, jej bieżącym funkcjonowaniem i czekających ją wyzwaniach. W jego trakcie prezydent wspomniał o podobieństwach łączących Polskę i Cypr jako krajów, których niepodległość stała pod znakiem zapytania. Podkreślał konieczność obrony wspólnych wartości europejskich w obliczu ciężkich kryzysów, takich jak pandemia koronawirusa, wojna w Ukrainie czy konflikt izraelsko-palestyński. Jak mówił, zacieśnianie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej zapewni dobrobyt i bezpieczeństwo dla przyszłych pokoleń Europejczyków.

Po zakończeniu wykładu i krótkiej sesji pytań i odpowiedzi z udziałem studentów i doktorantów,  para prezydencka zwiedziła Muzeum UJ Collegium Maius w towarzystwie jego dyrektora prof. Krzysztofa Stopki.

Zobacz video galerię
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Prof. Halina Kurek uhonorowana medalem Plus ratio quam vis

Prof. Halina Kurek uhonorowana medalem Plus ratio quam vis

UJ aktywnie uczestniczy w budowaniu wspólnej przyszłości europejskich uczelni

UJ aktywnie uczestniczy w budowaniu wspólnej przyszłości europejskich uczelni

Szpital Uniwersytecki planuje rozwijać chirurgię robotyczną

Szpital Uniwersytecki planuje rozwijać chirurgię robotyczną

Fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem <span lang='en'>ERC Advanced Grant</span>

Fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem ERC Advanced Grant

Widok zawartości stron Widok zawartości stron