Ogłoszono nazwiska laureatów Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2015

Nagrody, przyznawane osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego, otrzymają: za twórczość w duchu dialogu prof. Jan M. Małecki oraz prof. Aleksander B. Skotnicki, uhonorowany za działalność społeczną.

Nagroda ustanowiona została w 2008 roku przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze", a jej fundatorami są: Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego (przewodniczy on także Kapitule wybierającej laureatów), Prezydent Miasta Krakowa oraz krakowska Gmina Wyznaniowa Żydowska. Przyznawana jest w dwóch kategoriach: za twórczość oraz za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

Patronem nagrody jest zmarły w 2004 roku jezuita, ceniony publicysta, mądry, odważny i szlachetny duszpasterz, rzecznik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz pojednania Polaków i Żydów. Ks. Stanisław Musiał konsekwentnie krytykował wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii. Od 1981 roku był redaktorem „Tygodnika Powszechnego", a w latach 1990-1991 zastępcą redaktora naczelnego. Publikował także m.in. w „Gazecie Wyborczej", „Wprost", „Polin", Midraszu" i „Życiu Duchowym". Był autorem ważnej książki piętnującej grzech antysemityzmu pt. „Czarne jest czarne" oraz laureatem Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Po jego śmierci, z inicjatywy krakowskiej społeczności żydowskiej, na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 4 marca w Urzędzie Miasta Krakowa. Dzień wcześniej o godz. 18.00 w kościele p.w. św. Barbary w Krakowie zostanie odprawiona msza w intencji śp. ks. Stanisława Musiała.

Prof. Jan M. Małecki, nagrodzony za twórczość poświęconą historii i kulturze społeczności żydowskiej w Polsce, jest historykiem, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego i jego byłym rektorem. Na Uniwersytecie Jagiellońskim był jednym z pionierów nauczania o historii polskich Żydów. Już w 1983 roku rozpoczął cykl otwartych wykładów na ten temat, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jego badania zaowocowały wieloma publikacjami w języku polskim i angielskim. Przez wiele lat przewodniczył Komisji Historii i Kultury Żydów w Polskiej Akademii Umiejętności.

Uhonorowany za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego oraz za pielęgnowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach Krakowa prof. Aleksander Skotnicki jest lekarzem, kierownikiem Katedry Hematologii UJ Collegium Medicum i ordynatorem Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Aktywnie działa na rzecz współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i pamięci o dziedzictwie kultury żydowskiej w Krakowie. Jest twórcą i prezesem Stradomskiego Centrum Dialogu, które od 2008 roku zajmuje się opisywaniem wielopokoleniowych losów żydowskich mieszkańców Polski i Krakowa poprzez wystawy, publikacje, warsztaty czy wykłady.

W ubiegłych latach laureatami Nagrody zostali: Jan Błoński oraz Miasto i Gmina Chmielnik, Joanna Tokarska-Bakir i Bogdan Białek, Bożena i Jerzy Wyrozumscy oraz Tomasz Pietrasiewicz i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN" w Lublinie, Anna Lebet-Minakowska i ks. Manfred Deselaers, Stefan Wilkanowicz i nieformalna Grupa Przyjaciół z Olkusza (Ireneusz Cieślik, Olgerd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan, Dariusz Rozmus), Stanisław Krajewski i Mirosław Skrzypczyk oraz ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel i Zofia Radzikowska.

źródło: www.krakow.pl

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego