Gdańska nagroda w dziedzinie kultury dla dr. Andrzeja Nowakowskiego

Dr Andrzej Nowakowski z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za rok 2016. Wyróżnienie to otrzymał za koncepcję merytoryczną i edytorską monumentalnej monografii "Sąd. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga". Uroczystość wręczenia dyplomów i nagród odbyła się w ubiegły piątek w Teatrze Wybrzeże.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje i organizacje zajmujące się kulturą, przedsiębiorstwa związane z kulturą, indywidualni twórcy i szkoły artystyczne, przedstawiciele mediów i miejscy urzędnicy, a także rady osiedli i dzielnic Gdańska. Po raz pierwszy przyznano ją w 1973 roku.

Jak informuje portal gdansk.pl, dr Andrzej Nowakowski z Katedry Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Wydziału Polonistyki UJ został uhonorowany za niezwykły (również w rozmiarze i ciężarze) album fotografii, a dokładnie monograficzne dzieło na temat słynnego obrazu Sąd. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Arcydzieło malarstwa europejskiego, które znajduje się zbiorach gdańskiego oddziału Muzeum Narodowego, doczekało się niezwykłego opracowania. Oprócz naukowych analiz znajdziemy tu wielkoformatowe zdjęcia pozwalające na dostrzeżenie szczegółów obrazu niemożliwych do prześledzenia podczas wizyty w muzeum: jak odblask światła w źrenicy czy łzy potępionych.

Laureat jest historykiem literatury i sztuki. Opracował Poezje Ludwika Szczepańskiego w Bibliotece Poezji Młodej Polski. Autor książki Arnold Böcklin. Chwała i zapomnienie (1994). Zajmuje się także estetyką fotografii i historią sztuki europejskiej, zagadnieniami edytorstwa i rynku książki. W latach 2000-2003 prezes Polskiej Izby Książki, a następnie pierwszy dyrektor Instytutu Książki. Ponadto dyrektor wydawnictwa Universitas. Fotograf, autor albumów: Sławomir Mrożek (2005), Powiększenie. Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie (2006), Gołębnik. Polonistyka. Uniwersytet Jagielloński (2007), Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sfery i cienie (2009), Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza (2011).

(fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl)

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa