Prof. Paweł Zajdel laureatem nagrody Francuskiego Towarzystwa Chemicznego

Paweł Zajdel, profesor chemii medycznej Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UJ, otrzymał prestiżową Polsko-Francuską Nagrodę Francuskiego Towarzystwa Chemicznego (Société Chimique de France) w uznaniu osiągnięć naukowych i zasług w rozmaitych przedsięwzięciach realizowanych we współpracy ze stroną francuską.

Badania prof. Zajdla dotyczą rozwoju ligandów wybranych białek, takich jak receptory sprzężone z białkami G (GCPR), w szczególności modulatorów receptorów dopaminy i serotoniny, w celu leczenia chorób neurodegeneracyjnych centralnego układu nerwowego (Schizofrenia, Choroba Alzheimera).

Prof. Zajdel ma od lat bardzo silne związki z Francją. W 2006 r. obronił on pracę doktorską pod kierunkiem profesorów Macieja Pawłowskiego i Jeana Martineza. Później był promotorem dwóch prac doktorskich powstałych pod wspólnym kierunkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu w Montpellier. Owocna współpraca w profesorami J. Martinezem, G. Subrą oraz doktorami F. Lamaty i X. Bantreilem z Instytutu Biocząsteczek Max Mousseron (grupy badawcze Peptide oraz Green Chemistry and Enabling Technologies) zaowocowała 21 wspólnymi publikacjami, 3 patentami i 5 zgłoszeniami patentowymi.

Medal "Cracoviae Merenti" dla  Zamku Królewskiego na Wawelu
Medal "Cracoviae Merenti" dla Zamku Królewskiego na Wawelu