Polskie Towarzystwo Fizyczne nagrodziło dr. Krzysztofa Giergiela

Naukowiec, który w 2022 roku obronił doktorat na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego został uhonorowany przez PTF Nagrodą im. Zygmunta Florentego Wróblewskiego. Przyznano ją za pracę doktorską pt. "Time Crystal Phenomena" przygotowaną pod opieką prof. Krzysztofa Sachy.

Nagroda doktorska im. Zygmunta Florentego Wróblewskiego jest przyznawana za rozprawę doktorską obronioną w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku. Nagroda zostanie wręczona podczas 48. Zjazdu Fizyków Polskich, który odbędzie się na początku września w Gdańsku.

Krzysztof Giergiel był doktorantem UJ, gdzie w Zakładzie Optyki Atomowej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ pod kierunkiem prof. Krzysztofa Sachy badał zagadnienie dyskretnych kryształów czasowych. O tej nowej kwantowej fazie materii można przeczytać na stronie fais.uj.edu.pl. Dr Giergiel obecnie pracuje w Swinburne University of Technology (Australia).

O patronie nagrody: Zygmunt Florenty Wróblewski (1845-1888) zajmował się badaniem właściwości gazów i metali w niskich temperaturach oraz dyfuzją gazów. Wyznaczył temperatury krytyczne szeregu gazów, w tym parametry krytyczne wodoru. W roku 1882 jako pierwszy wytworzył klatrat dwutlenku węgla i zbadał jego podstawowe właściwości. W 1883 r. wraz z Karolem Olszewskim dokonał pierwszego na świecie skroplenia tlenu i azotu, co było dużym wydarzeniem w ówczesnym świecie naukowym. Później obaj uczeni zestalili także dwutlenek węgla i alkohol.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa