Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagroda Grossi Cracovienses dla Instytutu Archeologii UJ

Nagroda <span lang="la">Grossi Cracovienses</span> dla Instytutu Archeologii UJ

W krakowskiej siedzibie Narodowego Banku Polskiego odbyła się gala wręczenia nagród Grossi Cracovienses. Instytut Archeologii UJ, uhonorowany w kategorii edukacja, doceniony został za utrwalanie, popularyzację i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród społeczeństwa. Wręczenie nagród odbyło się w przestrzeniach Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP przy ulicy Basztowej.

Nagroda nawiązuje do dziedzictwa polskiego pieniądza - czasów panowania Kazimierza Wielkiego i jego reformy monetarnej, której efektem były grosze krakowskie (grossi cracovienses). Stanowi prestiżowe wyróżnienie NBP dla wszystkich tych, którzy swoją postawą i zaangażowaniem budują potencjał kulturowy i gospodarczy Polonii Minor.

W uzasadnieniu przyznania narody dla jednostki Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreślono, że Krakowski Salon Ekonomiczny NBP na bieżąco współpracuje z uczelnią w zakresie organizacji wykładów otwartych, które prowadzą pracownicy naukowi Instytutu Archeologii UJ, wygłaszając prelekcje na temat historii pieniądza i gospodarki od czasów najdawniejszych (prehistoria) do okresu pierwszych Piastów w oparciu o najnowsze badania archeologiczne. Przypomniane zostało także, że Uniwersytet Jagielloński był w maju 2023 r. organizatorem Światowego Kongresu Kopernikańskiego, którego jednym z tematów przewodnich stało się dziedzictwo ekonomiczne Mikołaja Kopernika.

Nagrodę z rąk dyrektor krakowskiego Oddziału NBP Katarzyny Basiak-Gały odebrali rektor UJ prof. Jacek Popiel i dyrektor Instytutu Archeologii UJ prof. Paweł Valde-Nowak.

- Jest to dla nas szczególne wyróżnienie, ponieważ w obchodzonym Roku Mikołaja Kopernika staraliśmy się przywołać jego zasługi jako naukowca, który oprócz wielu innych zasług, wniósł także wkład w rozwój polityki monetarnej. Jesteśmy z tego dumni, jako uczelnia, która przez kilka lat kształciła tego znakomitego człowieka – mówił prof. Jacek Popiel.

Statuetka Grossi Cracovienses przyjęła kształt wieńca wawrzynu. To bezpośrednie zapożyczenie dekoracyjnego motywu architektonicznego z bramy wejściowej do krakowskiej siedziby banku od ulicy Basztowej. Jest to płaskorzeźba przedstawiająca wieniec ze splecionych liści wawrzynu, przepasany złotą wstęgą. Wawrzyn, inaczej laur, w formie wieńca był stosowany jako motyw zdobniczy w sztuce i architekturze już od czasów starożytnych. Będąc nagrodą zwycięstwa interpretowany jest jako symbol sukcesu. Nazwa nagrody nawiązuje do Kazimierza Wielkiego i jego niezwykle istotnej reformy systemu polskiego mennictwa. Grossus po łacinie znaczy gruby. Na monecie, w dwóch otokach widnieje napis: Kazmirvs Primvs / Dei Gracia Rex Polonie. Na stronie odwrotnej widnieje Orzeł Biały w koronie. Otacza go napis: Grossi Cracovienses. Określono emitenta – Kazimierz Pierwszy z Bożej łaski król Polski oraz nominał – grosze krakowskie. Zwraca uwagę liczba mnoga, nie chodzi bowiem o konkretną monetę, ale o przynależność do krakowskiego systemu pieniężnego. Kazimierz Wielki słynął z tego, że podążał za maksymą "jeden władca, jedno królestwo, jedna moneta", dlatego priorytetem jego polityki była reforma monetarna, która miała zjednoczyć państwo.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Opowieść o królowej polskich rzek nagrodzona przez Bibliotekę Kraków

Opowieść o królowej polskich rzek nagrodzona przez Bibliotekę Kraków

Nagrody naukowe PAN dla przedstawicieli UJ

Nagrody naukowe PAN dla przedstawicieli UJ

UJ <span lang='la'>Collegium Medicum</span> oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy zrealizują projekt Temicare 2.0

UJ Collegium Medicum oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy zrealizują projekt Temicare 2.0

Nagrody Miasta Krakowa dla profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Nagrody Miasta Krakowa dla profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron