Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagrody Miasta Krakowa dla profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Nagrody Miasta Krakowa dla profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Czesław Brzoza z Wydziału Historycznego UJ i prof. Jan Potempa z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ zostali laureatami tegorocznych Nagród Miasta Krakowa w dziedzinie nauka i technika, których tradycja sięga XVI wieku. Wyróżnienia są wyrazem uznania dla dokonań krakowian, którzy pracują na rzecz rozwoju i wzmacniania twórczego oraz naukowego potencjału miasta.


Pierwsza Nagroda Miasta Krakowa została przyznana w roku 1535 Mikołajowi Jaskierowi za kodyfikację prawa miejskiego. Nagrody początkowo były wręczane sporadycznie i dopiero od 1930 roku laureatów wybierano systematycznie. Na przestrzeni lat zmianom ulegała regularność przyznawania nagród, zmieniały się również kategorie. Obecnie wręczane są czterech dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport i prace dyplomowe.

- Po raz kolejny miasto honoruje osoby, których praca, działalność i dokonania - nie tylko lokalnie, ale również w skali kraju i niejednokrotnie także na arenie międzynarodowej - są warte docenienia i promowania. Laureaci Nagród Miasta Krakowa mogą pochwalić się osiągnięciami tworzącymi przestrzeń dla rozwoju sztuki, działaniami rozwijającymi sektor kreatywności i wiedzy, budującymi kapitał kulturowy i naukowy, a także inicjatywami mającymi wpływ na krajowe i międzynarodowe postrzeganie Krakowa. To szczególnie ważne wyróżnienie przyznawane przez miasto, które ma piękną, kilkuwiekową tradycję - podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Kandydatów do nagród zgłaszają związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe i instytuty naukowo-badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje. Prezydent Krakowa zaaprobował wskazania komisji konkursowej. Tegorocznymi laureatami nagród w dziedzinie nauka i technika zostali prof. Czesław Brzoza z Wydziału Historycznego UJ, prof. Jan Potempa z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz dr hab. inż. Katarzyna Wolny-Koładka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Prof. Czesław Brzoza specjalizuje się w najnowszej historii Polski. Od 1996 roku do przejścia na emeryturę w 2018 roku był kierownikiem Zakładu Historii Polski Najnowszej Instytutu Historii UJ. Był członkiem Komisji Prasoznawczej i Komisji Historycznej Krakowskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk, Komisji do Oceny Podręczników Szkolnych, Komisji Historii i Kultury Żydów Polskich oraz Komisji Historii Wojen i Wojskowości Polskiej Akademii Umiejętności. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół Krakowa i regionu od ponad 40 lat, począwszy od badań które stały się podstawą dysertacji doktorskiej, ukazującej zmiany agrarne w województwie krakowskim po II wojnie światowej. Kolejne prace dotyczyły historii politycznej, historii prasy krakowskiej, biografistyki postaci istotnych dla życia miasta, kultury, sportu, zjawisk społecznych czy życia krakowskiej społeczności żydowskiej. Historia Krakowa i jego mieszkańców była nie tylko zasadniczym obszarem własnych zainteresowań naukowych, ale stanowiła podstawę dla badawczych działań studentów. W efekcie pod jego kierownictwem powstało 149 prac magisterskich oraz 30 prac licencjackich, które dotyczyły spraw i wydarzeń krakowskich od okresu galicyjskiego, poprzez dzieje Wielkiej Wojny, dwudziestolecie międzywojenne, II wojnę światową, lata 40., 50. i 60. XX wieku aż do czasów "Solidarności".

Prof. Jan Potempa, w imieniu którego nagrodę odebrał dr Mariusz Madej, prowadzi badania nad bakteriami wywołującymi choroby przyzębia. Od 2005 roku kieruje Zakładem Mikrobiologii UJ. Od 2009 roku jest również profesorem w Departamencie Zdrowia i Rehabilitacji Jamy Ustnej Szkoły Stomatologii Uniwersytetu w Louisville w USA. Kierował bądź kieruje zespołami realizującymi granty badawcze przyznane przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia, polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki i Unię Europejską. Wypromował do tej pory 18 doktorów. Autor 278 publikacji i 11 patentów. Członek wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. Współorganizator licznych konferencji naukowych i członek rad redakcyjnych czasopism naukowych, w tym m.in.: "Biological Chemistry", "Journal of Innate Immunity", "Molecular and Oral Microbiology", "The Open Biochemistry Journal" i "Current Protein and Peptide Science". Główne zainteresowania naukowe profesora Potempy koncentrują się na badaniach bakterii jamy ustnej odpowiedzialnych za rozwój zapalenia przyzębia (paradontoza), ich czynników wirulencji, wzajemnych oddziaływań. Badania te mają szerokie zastosowanie ponieważ paradontoza jest powiązana klinicznie z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą Alzheimera i zachłystowym zapaleniem płuc.

Tradycyjnie wyróżniono także autorów najlepszych prac dyplomowych. Jedną z laureatek w tej kategorii została Katarzyna Wrona, absolwentka Wydziału Geografii i Geologii. Promotorem nagrodzonej pracy magisterskiej "Wpływ różnych rodzajów zieleni miejskiej na warunki termiczne i wilgotnościowe w Krakowie" była dr hab. Anita Bokwa, prof. UJ.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Widok zawartości stron Widok zawartości stron