Nagrody za prace z zakresu ochrony klienta na rynku finansowym

Komisja konkursowa, w której składzie znaleźli się eksperci z zakresu ochrony klientów podmiotów rynku finansowego reprezentujący różne ośrodki naukowe w Polsce, podjęła decyzję w sprawie rozstrzygnięcia VI Konkursu o Nagrodę Rzecznika Finansowego. W gronie laureatów znaleźli się autorzy prac obronionych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ).

Do konkursu mogły zostać zgłoszone rozprawy habilitacyjne wydane w formie monografii naukowej, które stanowiły podstawę do nadania stopnia doktora habilitowanego, rozprawy doktorskie oraz prace licencjackie i magisterskie obronione w okresie od 1 listopada 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.

W kategorii najlepszej rozprawy doktorskiej z zakresu ochrony klienta na rynku finansowym komisja konkursowa przyznała nagrodę I stopnia dr. Michałowi Synowcowi za pracę "Charakterystyka prawna usługi płatniczej acquiringu i umowy łączącej agenta rozliczeniowego z akceptantem", której promotorem był prof. Mirosław Stec, emerytowany profesor WPiA UJ. Zasadniczym celem zwycięskiej rozprawy było przeprowadzenie kompleksowej charakterystyki prawnej usługi płatniczej acquiringu oraz umowy łączącej agenta rozliczeniowego z akceptantem. W pierwszym rozdziale dysertacji autor przedstawił ogólne kwestie związane z ekonomiczną istotą usługi acquiringu, w tym ewolucją znaczenia tej usługi płatniczej na przestrzeni ostatnich lat oraz kształtowaniem się reżimu prawnego znajdującego zastosowanie do usługi i umowy acquiringu. W kolejnych skoncentrował się na analizie usługi acquiringu osobno w aspekcie publicznoprawnym oraz prywatnoprawnym, poruszył problematykę umowy acquiringu na płaszczyźnie podmiotowej, a także poddał umowy acquiringu zarówno typologicznej, jak i klasyfikacyjnej charakterystyce. Ostatni rozdział dotyczył 2 grup zagadnień. Pierwsza z nich obejmowała powstanie oraz wygaśnięcie stosunku zobowiązaniowego łączącego agenta rozliczeniowego z akceptantem. Druga grupa koncentrowała się z kolei na treści umowy acquiringu, w tym granicach jej swobodnego kształtowania przez strony.

Nagrodę II stopnia w kategorii najlepszej pracy magisterskiej otrzymał Mikołaj Pugowski za pracę "Mechanizm indeksacji w umowie kredytu waloryzowanego jako instrument finansowy". Przyczynkiem do jej napisania było pytanie o skutki umieszczenia w treści umowy kredytu mechanizmu indeksacji i powiązanie tej umowy z kursem waluty obcej. Celem autora było udzielenie odpowiedzi na pytanie o możliwość kwalifikacji umowy kredytu waloryzowanego kursem waluty obcej jako umowy mieszanej składającej się z elementów umowy kredytu i wbudowanego instrumentu pochodnego. Kwalifikacja taka skutkowałaby koniecznością stosowania wobec kredytów waloryzowanych przepisów nakładających obowiązki informacyjne na firmy inwestycyjne prowadzące obrót instrumentami finansowymi. Promotorem pracy był dr hab. Marcin Spyra z Katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego WPiA UJ.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa