WPiA UJ tym razem najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"
osiągnięcie

WPiA UJ tym razem najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"

29.06.2022
"W tym roku pierwsze miejsce wśród uczelni publicznych zajmuje Uniwersytet Jagielloński, który otrzymał 26,4 pkt, na drugiej pozycji znajduje się Uniwersytet Warszawski, który ma o 0,8 pkt mniej. Trzecie miejsce należy do Uniwersytetu Wrocławskiego z 21,7 pkt." - informuje środowa "Rzeczpospolita". To kolejny ranking wydziałów prawa w ostatnich dniach, w którym bezkonkurencyjny jest Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ).
więcej o WPiA UJ tym razem najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"
Naukowiec z UJ zbada nowe zjawiska w krajobrazie semiotycznym Bałkanów

Naukowiec z UJ zbada nowe zjawiska w krajobrazie semiotycznym Bałkanów

24.06.2022
"Zmiany nazw ulic i spory o pamięć kulturową w krajobrazie semiotycznym Chorwacji i Słowenii po 2004 roku" to tytuł projektu, który zrealizuje dr Piotr Mirocha z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec zdobył grant na badania pilotażowe w Miniaturze 6 Narodowego Centrum Nauki (NCN) i jest jedynym przedstawicielem społeczności akademickiej UJ na 2. liście rankingowej tego konkursu.
więcej o Naukowiec z UJ zbada nowe zjawiska w krajobrazie semiotycznym Bałkanów
Wydział Prawa i Administracji UJ zwycięzcą kolejnego rankingu

Wydział Prawa i Administracji UJ zwycięzcą kolejnego rankingu

24.06.2022
Już po raz 16. redakcja "Dziennika Gazety Prawnej" wyłoniła zwycięzców Rankingu Wydziałów Prawa. Wśród uczelni publicznych pierwsze miejsce - podobnie jak przed rokiem - zajął Uniwersytet Jagielloński, za którego plecami rozegrała się zacięta batalia o 2. miejsce. W konsekwencji ex aequo zajęły je Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski. Trzecie miejsce przypadło z kolei Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
więcej o Wydział Prawa i Administracji UJ zwycięzcą kolejnego rankingu
Naukowcy z UJ zrealizują projekty wspólnie z partnerami ze Słowenii

Naukowcy z UJ zrealizują projekty wspólnie z partnerami ze Słowenii

23.06.2022
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki konkursu OPUS 22 + LAP/WEAVE, w którym naukowcy na wszystkich etapach kariery mogli ubiegać się o finansowanie dla projektów prowadzonych z udziałem zespołów badawczych ze Słowenii realizowanych w ramach programu WEAVE.
więcej o Naukowcy z UJ zrealizują projekty wspólnie z partnerami ze Słowenii
Naukowcy z MCB UJ publikują w "EMBO <span lang="en">Molecular Medicine</span>"
osiągnięcie

Naukowcy z MCB UJ publikują w "EMBO Molecular Medicine"

23.06.2022
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, a także z ośrodków z Australii, Turcji i Kanady odkryli powiązanie między defektami w kompleksie modyfikującym cząsteczki tRNA, a zaburzeniami neurorozwojowymi (NDD), charakteryzującymi się niezdolnością do osiągnięcia poznawczych i motorycznych kamieni milowych rozwoju. Badacze wykazali, jak mutacje genetyczne u pacjentów wpływają na aktywność Elongatora i prowadzą do poważnych objawów klinicznych.
więcej o Naukowcy z MCB UJ publikują w "EMBO Molecular Medicine"