Powitanie nowych pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego

W piątek 16 grudnia 2016 roku, w auli Collegium Novum odbyło się uroczyste powitanie nowych pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydarzenie to stanowiło okazję dla nowo zatrudnionych pracowników do zapoznania się z władzami UJ, a także do odwiedzenia zabytkowych wnętrz Collegium Novum.

Uroczystość poprowadził rektor UJ prof. Wojciech Nowak. W ramach wstępu przedstawił zarys historii Uniwersytetu, poczynając od jego założenia w 1364. Jak zaznaczył, król Kazimierz Wielki był kluczową postacią w dziejach UJ, bowiem bez jego wizjonerskiego pomysłu ulokowania uniwersytetu na ziemiach polskich, z dala od europejskich wiodących ośrodków akademickich, historia edukacji w Polsce potoczyłaby się zupełnie innym torem. Nawiązując do misji Uniwersytetu, przypomniał, że zadaniem szkół wyższych jest nie tylko prowadzić badania naukowe i nauczać, ale również wychowywać młodych ludzi w przywiązaniu do najwyższych wartości.

Następnie prof. Nowak przedstawił obecnych w Auli Collegium Novum reprezentantów władz UJ: prorektora ds. kadrowych i finansowych prof. Jacka Popiela, prorektora ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisława Kistryna, prorektor ds. rozwoju uniwersytetu prof. Dorotę Malec, prorektora ds. dydaktyki prof. Armena Edigariana, prorektora ds. Collegium Medicum prof. Tomasza Grodzickiego, kanclerz Ewę Pędracką-Kwaskowską oraz kwestor Teresę Kapcię.

Prof. Nowak przedstawił również nowym pracownikom najważniejsze informacje dotyczące działania Uniwersytetu oraz jego rolę jako uczelni oraz firmy. W multimedialnej prezentacji znalazły się najnowsze dane na temat poszczególnych wydziałów oraz administracji. Pracownicy zapoznali się również z bogatą ofertą świadczeń socjalnych oferowanych przez Uniwersytet Jagielloński.

W trakcie spotkania zabrali również głos prof. Popiel, uzupełniając informacje przekazane przez prof. Nowaka, oraz prof. Malec, która podkreśliła znaczenie pracowników dla rozwoju uniwersytetu. Prof. Malec zachęciła również zebranych do kibicowania drużynom UJ w charytatywnej Świętej Wojnie, organizowanej rokrocznie przez UJ i AGH. W tym roku zebrane fundusze zostaną przeznaczone na działający przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym Dom Ronalda McDonalda.

Uroczystość uświetnił występ Chóru Akademickiego Camerata Jagellonica, który wykonał zarówno utwory tradycyjnie związane z Uniwersytetem, jak i nawiązujące do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego