Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstało Centrum Meksykańskie

25 lutego w Collegium Novum odbyła się uroczysta inauguracja Centrum Meksykańskiego UJ z udziałem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka oraz ambasadora Meksyku w Rzeczpospolitej Polskiej Alejandro Negrín Muñoza.

Ceremonię poprzedził wykład dla studentów Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ zatytułowany „USA-Ameryka Łacińska: czas próby”, który wygłosił dr Ryszard Schnepf.

W inauguracji Centrum Meksykańskiego wzięli także udział m.in. konsul honorowy Meksyku w Krakowie Sebastian Chwedeczko oraz pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji prof. Adam Jelonek. Tematy poruszone w trakcie spotkania obejmowały m.in. dotychczasową współpracę pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i uczelniami meksykańskimi, historię relacji polsko-meksykańskich oraz bieżącą sytuację w Ameryce Łacińskiej.

Pracownia – Centrum Meksykańskie jest jednostką pomocniczą Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Do zadań nowo powołanej jednostki należą koordynowanie współpracy Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych z uczelniami i instytucjami naukowymi Meksyku, w tym promowanie oferty partnerskich uczelni meksykańskich i koordynowanie działań podejmowanych we współpracy z przedstawicielstwem dyplomatycznym Meksyku w Polsce. Centrum Meksykańskie zajmować się będzie także koordynacją współpracy UJ z Narodowym Uniwersytetem Autonomicznym Meksyku na mocy zawartego w sierpniu 2018 roku porozumienia o współpracy, a także kooperacją z Działem Współpracy Międzynarodowej przy organizowaniu pobytu profesorów wizytujących z Meksyku na Uniwersytecie Jagiellońskim.

JKW Książę Turki Al Faisal z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim
Konsul generalna USA z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim