Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Studenci UJ CM wśród najzdolniejszych Polaków przed 25. rokiem życia

04.04.2023
Jakub Batko i Daniel Rams znaleźli się na publikowanej przez magazyn "Forbes" liście ponadprzeciętnych osób przed 25. rokiem życia, które w przyszłości mają szansę wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa. Nagroda w kategorii nauka to wyraz docenienia ich pracy w ramach współtworzonego przez nich, funkcjonującego od lutego 2022 roku, zespołu badawczego CAROL - Cardiothoracic Anatomy Research Operative Lab.
więcej o Studenci UJ CM wśród najzdolniejszych Polaków przed 25. rokiem życia
UJ jednym z polskich liderów programu Horyzont Europa
osiągnięcie

UJ jednym z polskich liderów programu Horyzont Europa

03.04.2023
Komisja Europejska udostępniła dane, z których wynika, że Uniwersytet Jagielloński jest, obok Uniwersytetu Warszawskiego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, liderem wśród polskich beneficjentów programu Horyzont Europa. Na 31 prowadzonych projektów (z czego 8 to koordynacje) UJ otrzymał prawie 15,7 mln euro. Umowy grantowe w ramach programu podpisało dotychczas 356 podmiotów z Polski, które realizują 553 projekty za łączną kwotę 257,46 mln euro.
więcej o UJ jednym z polskich liderów programu Horyzont Europa
Prof. Wojciech Czakon doktorem honoris causa wrocławskiej uczelni

03.04.2023
Profesor Wojciech Czakon z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (UEW) za wybitne zasługi w zakresie zarządzania strategicznego i metodologii. To najwyższe odznaczenie w świecie akademickim jest nadawane osobie, by podkreślić jej pozycję w środowisku, zasługi i czyny.
więcej o Prof. Wojciech Czakon doktorem honoris causa wrocławskiej uczelni
Nowa metoda wykrywania raka piersi w Szpitalu Uniwersyteckim

03.04.2023
Szpital Uniwersytecki w Krakowie z dumą ogłosił, że zespół Pracowni Diagnostyki Obrazowej Piersi Zakładu Diagnostyki Obrazowej przeprowadził pierwszą w Polsce biopsję pod kontrolą mammografii spektralnej ze wzmocnieniem kontrastowym (z ang. contrast enhanced spectral mammography - CESM). Zabieg trwa około 20 minut i jest dla pacjentek całkowicie bezpieczny i bezbolesny.
więcej o Nowa metoda wykrywania raka piersi w Szpitalu Uniwersyteckim
Polscy naukowcy nauczyli AI rozwiązywać złożone problemy
osiągnięcie

Polscy naukowcy nauczyli AI rozwiązywać złożone problemy

31.03.2023
Zespół polskich naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także ośrodka IDEAS NCBR i Instytutu Matematycznego PAN stworzył algorytm, który pomoże sztucznej inteligencji samodzielnie konstruować kolejne kroki do rozwiązywania złożonych problemów. Dzięki temu możliwe będzie np. budowanie robotów, które lepiej radzą sobie z wykonywaniem skomplikowanych zadań.
więcej o Polscy naukowcy nauczyli AI rozwiązywać złożone problemy