"Najlepsi z najlepszych!" - nagrodzono studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego

W ramach obecnego naboru do projektu prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nagrodzono cztery projekty zgłoszone do finansowania przez studentów naszej uczelni.

Pierwszy z nich to projekt złożony przez studenta Wydziału Lekarskiego UJ CM Mateusza Hołdę realizowany pod kierunkiem dr Wiesławy Klimek-Piotrowskiej pt. „Kieszonka przegrodowa (septal pouch) - nowy gracz na scenie udaru niedokrwiennego". Jego celem jest przygotowanie przez studenta pracy badawczej, która zostanie zgłoszona m.in. do konkursów: Young Investigators Awards – European Society Cardiology Congress; Student Poster Presentation Award - The American Association of Clinical Anatomists Annual Meeting; konkurs prac oryginalnych - 13th annual conference of the Australian and New Zealand Association of Clinical Anatomists oraz Best Poster Prize - 27th Annual Echo Hawaii, American Society of Echocardiography. Przyznana kwota finansowania: 100 tys. zł.

Taką samą kwotą dofinansowano drugi projekt, zatytułowany „Opracowanie i optymalizacja testów biochemicznych in vitro służących określeniu aktywności enzymatycznej wybranych białek biorących udział w regulacji szlaku glikolotycznego w Streptococcus mutans w biofilmach mieszanych", został przygotowany przez studentkę Wydziału Farmaceutycznego UJ CM Palinę Vyhouskaya pod kierunkiem dr Wirginii Krzyściak. Celem niniejszego projektu jest wykonanie przez studentkę pracy badawczej, która zostanie zaprezentowana m.in. podczas International Conference on Biochemistry (Kuala Lumpur, Malaysia); International Conference on Microbial Physiology and Genomics (Rome, Italy) oraz 2nd World Congress and Expo on Applied Microbiology (Istanbul, Turkey).

Wsparcie finansowe otrzymały także projekty: "Programiści Przyszłości" (169 295,05 zł) oraz "Przygotowanie drużyny Uniwersytetu Jagiellońskiego do udziału w 23. edycji konkursu z międzynarodowego arbitrażu handlowego Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot" (8 586 zł).

Konkurs „Najlepsi z najlepszych!" to kontynuacja wcześniejszego programu MNiSW „Generacja Przyszłości". Młodzi naukowcy otrzymują dzięki niemu dofinansowanie udziału w rywalizacji w międzynarodowych zawodach i konkursach. Otrzymane środki laureaci będą mogli przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z wyjazdami, prowadzenie badań, zajęcia przygotowujące do zawodów, zakup aparatury naukowo-badawczej, materiałów i odczynników.

Projekt pt. „Najlepsi z najlepszych!" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu