Młodzi naukowcy nagrodzeni przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) po raz 24. przyznała stypendia "Start" dla najzdolniejszych młodych naukowców z całej Polski. W tym roku otrzyma je 10 młodych badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł, a łączna kwota, jaką FNP przeznaczy na stypendia w bieżącym roku, wynosi niemal 3,5 mln złotych.

"Start" jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jest najdłużej realizowanym programem FNP, w ramach którego przyznawanych jest ponad 100 stypendiów. Mają one wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.

- Laureaci mogą przeznaczyć stypendia na dowolny cel. To jest dla młodego człowieka pomoc w tym, żeby nie chałturzył, nie dawał korepetycji, nie mył okien w sobotę i niedzielę, tylko żeby rzeczywiście pracował naukowo - przekonuje prof. Maciej Żylicz, prezes FNP.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni spośród 1291 kandydatów. Są to naukowcy przed trzydziestym rokiem życia lub do 32. roku życia, jeśli korzystali z urlopów macierzyńskich lub wychowawczych, tuż przed zrobieniem doktoratu lub tuż po doktoracie, pracujący w ośrodkach badawczych w całej Polsce. Średni wiek stypendystów wynosi 29 lat, a 67% z nich posiada stopień doktora. Grono laureatów wszystkich konkursów, łącznie z tegorocznym, liczy już ponad 2700 osób.

W tym roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała stypendia "Start" 10 młodym badaczom z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Są to: Mateusz Chaberski (Wydział Polonistyki), Michał Eckstein (Wydział Matematyki i Informatyki), dr Marek Kolmer (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej), dr Ewa Laskowska (Wydział Prawa i Administracji), Marcin Markiewicz (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii), Izabela Skoczeń (Wydział Prawa i Administracji), dr Aneta Stachowicz (Wydział Lekarski), Adam Szczupak (Wydział Historyczny), Michał Szuwarzyński (Wydział Chemii), dr Krzysztof Tomaszewski (Wydział Lekarski).

Listę laureatów konkursu "Start" znaleźć można na stronie internetowej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu