Ministerialne stypendia dla młodych badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przyznało blisko 32 mln zł na finansowanie stypendiów naukowych dla wybitnych, młodych naukowców, którzy prowadzą wysokiej jakości badania i posiadają bogaty dorobek naukowy w skali międzynarodowej. W 11. edycji konkursu otrzyma je 168 badaczy, w tym 19 z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureaci będą otrzymywali 5 390 zł miesięcznie przez okres do 3 lat.

Stypendia przeznaczone są dla młodych badaczy zatrudnionych na uczelniach, w instytutach Polskiej Akademii Nauk lub instytutach badawczych. Stanowią one nagrodę za osiągnięcia naukowo-badawcze. Warunkiem, jaki muszą spełnić kandydaci, jest kontynuowanie pracy naukowej przez okres finansowania. Laureaci sami decydują o tym, na co przeznaczą stypendium. Jego kwota uzależniona jest od wysokości minimalnej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla stanowiska profesora zwyczajnego zatrudnionego w uczelni publicznej, a więc co roku jest inna. W br. stypendium wynosi 5390 zł.

Lista ustanowionych w 2016 roku stypendiów dla wybitnych młodych naukowców jest dostępna na stronie resortu nauki.

Od 2006 roku takie stypendia otrzymało ponad 900 młodych, wybitnych naukowców. W pierwszych latach (2006-2009) było ich od 10 do 21 rocznie. Potem ich liczba wzrosła. W ubiegłym roku MNiSW nagrodziło w ten sposób 255 osób.

Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych

Studenci WMiI UJ triumfatorami konkursu im. Józefa Marcinkiewicza