Uniwersyteccy medycy nagrodzeni w plebiscycie "Gazety Krakowskiej"

Po raz drugi "Gazeta Krakowska" rozstrzygnęła plebiscyt na Lekarza Małopolski. W tym roku swoje nagrody przyznawali zarówno sami czytelnicy, jak i członkowie specjalnie wyłonionej kapituły. W gronie zwycięzców znalazło się troje pracowników Szpitala Uniwersyteckiego oraz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Statuetki wręczono 30 września podczas II Forum Medycznego Małopolski.

"II Forum Medyczne było okazją do spotkania się i nagrodzenia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów, dentystów, pielęgniarek i położnych, aż po instytucje niezawodne i przyjazne pacjentom - najlepsze szpitale i przychodnie. Liczne wyróżnienia oraz nagrody dowiodły, że takich ludzi i instytucji nie brakuje w naszym regionie" - czytamy w "Gazecie Krakowskiej".

Nagrodą w kategorii "Osobowość" uhonorowany został profesor Mikołaj Spodaryk, kierownik Oddziału Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Kapituła konkursu wyróżniła lekarza za akcję "Jeszcze żyję" skierowaną do starszego pokolenia. Dzięki tej inicjatywie teatry z całej Polski od dwóch lat zapraszają na próby generalne seniorów.

- Leczy dzieci, pamięta o seniorach i nie boi się przebrać za pokemona, żeby małym pacjentom było miło na oddziale. To jest osoba niezwykła, lekarz i nauczyciel akademicki. Ma zawsze czas dla swoich pacjentów i studentów. Pamiętam łzy wzruszenia osób, które w wieku ponad 70 lat były pierwszy raz w teatrze i tych, którzy nigdy wcześniej nie doświadczyli opery na żywo - mówił poseł Władysław Kosiniak-Kamysz o profesorze Mikołaju Spodaryku, wręczając mu nagrodę.

Główną nagrodę czytelników w kategorii "Lekarz specjalista" zdobyła Teresa Górnisiewicz, ginekolog i położna z Oddziału Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego. - Jestem dla pacjentek, które mają najbardziej powikłane ciąże, kiedy zagrożenie jest duże, a my musimy dać z siebie wszystko, żeby mama i dziecko przeszli przez to bezpiecznie - mówi. Odbierając nagrodę dziękowała przede wszystkim swojemu mentorowi - zmarłemu niedawno dr. Tomaszowi Homie.

Wyróżnienie od kapituły odebrała również Beata Kluczewska, położna z bloku porodowego Szpitala Uniwersyteckiego. Pacjentki chwalą ją przede wszystkim za profesjonalizm i niezwykłą empatię. Jej uśmiech uspokaja nawet najbardziej zestresowane przyszłe mamy.

Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych

Studenci WMiI UJ triumfatorami konkursu im. Józefa Marcinkiewicza