Naukowcy z UJ stworzą w sieci archiwum Romana Ingardena

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) rozstrzygnęło 1. edycję programu „Dialog”. W ramach premierowego wydania konkursu resort dofinansuje 10 projektów, w tym jeden z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzyosobowy zespół badaczy z Wydziału Filozoficznego UJ zrealizuje projekt "Elektroniczne Archiwum Romana Ingardena. Nieznana korespondencja i prace naukowe wybitnego polskiego humanisty".

Program "Dialog" obejmuje dofinansowanie działań w 3 obszarach: "doskonałość naukowa", "nauk dla innowacyjności" i "humanistyka dla rozwoju". Jego celem jest wsparcie działań służących budowaniu współpracy i trwałych relacji między podmiotami działającymi w obszarze nauki i sferze społeczno-gospodarczej. Program ma wspierać działania zmierzające do wdrażania rozwiązań podwyższających jakość i konkurencyjność badań naukowych; pobudzenia innowacyjności oraz stworzenia mechanizmów współpracy między nauką a gospodarką; wzmocnienia potencjału oraz stymulowania rozwoju nauk humanistycznych i społecznych. Pojedynczy grant, który można uzyskać, wynosi od 100 tys. do 2 mln zł. Aplikować o nie mogą jednostki naukowe, podmioty działające na rzecz nauki jak i konsorcja.

Jak informuje na swojej stronie MNiSW, w 1. edycji programu dofinansowanie otrzyma 10 projektów. Resort przekaże na ten cel 12 mln zł. Pełna lista laureatów znajduje się na stronie nauka.gov.pl.

W gronie zwycięzców znalazł się projekt Elektroniczne Archiwum Romana Ingardena. Nieznana korespondencja i prace naukowe wybitnego polskiego humanisty zgłoszony przez naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego (ponad 700 tys. zł przyznanych przez MNiSW). Zrealizuje go trzyosobowy zespół badaczy z Instytutu Filozofii UJ: prof. Leszek Sosnowski (kierownik projektu) oraz doktorantki Dominika Czakon i Natalia Michna. Prace będą miały na celu stworzenie Elektronicznego Archiwum Romana Ingardena udostępniającego w wolnym dostępie opracowane typologicznie i merytorycznie materiały archiwalne dotyczące nieznanej lub nietłumaczonej dotąd na język polski, lub język angielski korespondencji wybitnego polskiego humanisty z przedstawicielami kultury i nauki XX wieku z polski i z zagranicy.

W projekcie przeprowadzone zostaną prace archiwizacyjne, dokumentacyjne i merytoryczne polegające m.in. na odnalezieniu, zgromadzeniu, opracowaniu, przetłumaczeniu i zdigitalizowaniu korespondencji R. Ingardena. Wymiernym efektem badań będzie wprowadzenie do międzynarodowego obiegu naukowego ważnej części filozoficznego i humanistycznego dorobku Romana Ingardena. W planach badaczy jest m.in.: uruchomienie Elektronicznego Archiwum Romana Ingardena, rozpoczęcie działalności promocyjnej związanej z uruchomieniem na stronie Archiwum Międzynarodowego Forum Ingardenowskiego, stworzenie międzynarodowej bazy danych zawierającej profile naukowców zajmujących się filozofią R. Ingardena i fenomenologią.

Jeszcze więcej grantów NCN dla badaczy z UJ

Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych