Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Student Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem Złotego Medalu Chemii 2016

Student Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem Złotego Medalu Chemii 2016

Michał Magott z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem 6. edycji konkursu „Złoty Medal Chemii”. Zwycięzca odebrał nagrodę w czwartek w Warszawie. Kapituła konkursu nagrodziła jego pracę "Magnetyczne i fotomagnetyczne łańcuchy koordynacyjne oparte na [Mn(bpy)n]2+ i oktacyjanometalanach" napisaną pod opieką dr. Dawida Pinkowicza z Zakładu Chemii Nieorganicznej UJ.

 

Konkurs "Złoty Medal Chemii" służy promowaniu najzdolniejszych młodych naukowców. Wyłania autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z chemii oraz jej pogranicza z chemią i biologią. Organizatorami konkursu są Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie oraz firma DuPont Poland (fundator nagród).

W tym roku do konkursu zgłoszono 50 prac. Najwięcej napłynęło od studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pierwszy etap wyłonił 15 prac, które zaprezentowano w IChF PAN. Do finału przeszło 8 osób. Laureatów wyłoniło jury.

- Konkurs pozwala wyodrębnić i nagrodzić najzdolniejszych absolwentów studiów pierwszego stopnia zajmujących się chemią. Sześcioletnie doświadczenie wskazuje, iż konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, które wciąż rośnie. Liczymy, że laureaci konkursu będą potencjalnymi kandydatami do pracy naukowo-badawczej w naszym instytucie, w innych instytutach PAN czy na wyższych uczelniach - powiedział prof. Marcin Opałło, dyrektor IChF PAN.

Złoty medal (oraz 10 tys. zł) przyznany został Michałowi Magottowi za pracę Magnetyczne i fotomagnetyczne łańcuchy koordynacyjne oparte na [Mn(bpy)n]2+ i oktacyjanometalanach. Opiekunem laureata był dr Dawid Pinkowicz.

Laureat miał okazję zaprezentować swoje dokonania zgromadzonym. Chodzi o badania nad związkami, które po oświetleniu światłem o danej długości fali emitują światło o fali dwukrotnie krótszej, przy czym na natężenie tego światła można wpływać za pomocą pola magnetycznego. Inne związki zmieniają barwę pod wpływem naświetlenia niebieskim laserem i stają się silniej magnetyczne. Choć zjawiska te zachodzą w niskich temperaturach i do ich badania potrzeba kosztownej aparatury, można je także zademonstrować za pomocą talerza do zupy napełnionego ciekłym azotem, magnesu i prostej wagi torsyjnej (czyli wykałaczki zwisającej na cienkim drucie z sufitu).

Srebrny medal i 5 tys. zł trafiły do Adama Mamota z Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Medal brązowy oraz 2,5 tys. zł zdobył Mateusz Wróbel z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego (WFAIS UJ) za pracę Otrzymanie oraz charakterystyka fotoaktywnych szczotek polimerowych szczepionych z powierzchni, której opiekunem był dr Michał Szuwarzyński. Badania dotyczyły materiałów pozwalających wykorzystać energię słoneczną.

Finaliści zyskali również możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania projektów badawczych w jego laboratoriach. W gronie wyróżnionych znalazła się również Paulina Chytrosz z WFAIS UJ.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Polecamy również
Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w składzie Rady Wykonawczej KDBASP

Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w składzie Rady Wykonawczej KDBASP

Ministerialne stypendia dla kilkunastu młodych badaczy UJ

Ministerialne stypendia dla kilkunastu młodych badaczy UJ

Fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem <span lang='en'>ERC Advanced Grant</span>

Fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem ERC Advanced Grant

Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu <span lang="en">FIRST TEAM</span> FENG

Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu FIRST TEAM FENG

Widok zawartości stron Widok zawartości stron