Uniwersytet Jagielloński nadal jedyną polską uczelnią w rankingu Reutersa

Uniwersytet Jagielloński awansował w rankingu Europe's Most Innovative Universities 2017 i pozostaje jedyną uczelnią z Polski oraz z Europy Środkowo-Wschodniej, która została zaliczona do tego prestiżowego grona. Listę 100 najbardziej innowacyjnych europejskich szkół wyższych, na podstawie analizy publikacji naukowych i danych patentowych z lat 2010-2015, po raz drugi opracowała agencja Thomson Reuters.

Publikacja rankingu poprzedzona była szczegółową analizą uczelni według wskaźników określających innowacyjność danej instytucji. Metodologia ta obejmuje m.in. liczbę patentów zarejestrowanych w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, stosunek zgłoszeń patentowych do dotacji, odsetek patentów o zasięgu międzynarodowym (zgłoszenie patentu w kilku krajach, szczególnie w USA czy Japonii wskazuje na wysoki potencjał wdrożeniowy wynalazku), całkowita liczba cytowań związanych z patentami, wskaźnik dotyczący analizy wpływu patentu na dalszy rozwój badań. Ważnym czynnikiem jest także łączna liczba artykułów dot. wynalazków w czasopismach, a także wskaźnik dot. wspólnych artykułów naukowych jednostki we współpracy z przemysłem.

Zwycięzcą rankingu Reutersa został ponownie KU Leuven, belgijski uniwersytet mogący pochwalić się niemal 600-letnią historią, którego wydatki na badania naukowe w 2015 roku przekroczyły 454 milionów euro, a portfel patentowy obejmuje 586 patentów. Kolejne miejsca na podium zajęły uczelnie brytyjskie - Imperial College London i Uniwersytet Cambridge. W 1. dziesiątce sklasyfikowano jeszcze ośrodki akademickie z Niemiec, Szwajcarii, Holandii i Francji.

Uniwersytet Jagielloński w rankingu najbardziej innowacyjnych europejskich szkół wyższych odnotował awans o 2 pozycje i uplasował się na 90. miejscu. Pozostaje jedyną uczelnią z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, która została zaliczona do tego prestiżowego grona. Obecność w nim to pośrednio wynik działalności Centrum Transferu Technologii CITTRU UJ, które odpowiada m.in. za zgłoszenia patentowe.

Pełne wyniki rankingu Europe's Most Innovative Universities 2017 są dostępna na stronie reuters.com.

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Projekty dwojga naukowców z UJ ze wsparciem NCN

Naukowiec z UJ opracował nową, oszczędną metodę galwanizacji

Wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024