Prof. Tomasz Mroczek powołany do Krajowej Rady Transplantacyjnej

Minister zdrowia powołał dr. hab. Tomasza Mroczka, prof. UJ, konsultanta krajowego w dziedzinie intensywnej terapii, lekarza Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie do Krajowej Rady Transplantacyjnej w kadencji 2022-2026.

Krajowa Rada Transplantacyjna (KRT) doradza ministrowi zdrowia i przygotowuje dla niego różnego rodzaju opinie. Jeśli na przykład szpital chce uzyskać pozwolenie na czynności transplantacyjne, jego wniosek musi najpierw ocenić KRT. Obecna kadencja KRT trwa od listopada 2022 r.

KRT opiniuje:

• wnioski podmiotów, które ubiegają się o pozwolenie Ministra Zdrowia na czynności transplantacyjne;
  • program z zakresu pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów;
  • działalność transplantologiczną jednostek podległych;
  • projekty aktów prawnych dotyczące transplantologii.

KRT prowadzi też działalność informacyjną na temat pozyskiwania komórek, tkanek i narządów, które mogą posłużyć do ratowania życia i zdrowia. Opracowuje także dla ministra zdrowia roczny raport z wynikami przeszczepiania komórek, tkanek i narządów.

Profesor Tomasz Mroczek jest absolwentem UJ Collegium Medicum, od 2002 roku pracuje w Klinice Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Doświadczenie zdobywał również m.in. w Children’s Hospital of Philadelphia (USA) pod kierunkiem dr. Thomasa Spray’a, w Nemours Cardiac Center, A.I. DuPont Hospital for Children w Wilmington (USA), na kursach w Covidien European Training Centre we Francji, a także podczas zaawansowanych kursów organizowanych przez najwybitniejszych kardiochirurgów w ramach Akademii European Assocciation of Cardiothoracic Surgery, (Windsor, Sankt Augustin). W ramach współpracy z Oddziałem Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Miejskiego we Lwowie (Ukraina) uczestniczył w operacjach wad wrodzonych dzieci ukraińskich, a obecnie jestem konsultantem tego oddziału. Aktywnie uczestniczy w posiedzeniach grupy eksperckiej do spraw leczenia wrodzonych wad serca u dorosłych oraz wykonuje operacje wrodzonych wad serca u pacjentów dorosłych. Jest konsultantem Heart Center w Kijowie.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu