Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badaczka z WBBiB UJ otrzymała stypendium Fundacji Kościuszkowskiej

Badaczka z WBBiB UJ otrzymała stypendium Fundacji Kościuszkowskiej

Prof. Ewa Zuba-Surma z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ) została nagrodzona prestiżowym stypendium Fundacji Kościuszkowskiej na realizację badań w USA. Nominację wręczyli jej ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski.


Prof. Ewa Zuba-Surma z Zakładu Biologii Komórki WBBiB UJ w ramach stażu naukowego w Uniwersytecie Stanowym w Nevadzie będzie realizować badania dotyczące pro-regeneracyjnej roli pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (Extracellular vesicles - EVs) wydzielanych przez ludzkie komórki macierzyste pozyskiwane z różnych źródeł. Badaczka od kilkunastu lat prowadzi w Uniwersytecie Jagiellońskim badania naukowe nad właściwościami biologicznymi oraz zastosowaniami komórek macierzystych oraz ich pochodnych (EVs) w regeneracji mięśnia sercowego oraz innych uszkodzonych tkanek. Po powrocie ze stażu podoktorskiego w USA, dzięki wsparciu z programu TEAM z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), założyła swój zespół badawczy, który od 2012 roku specjalizuje się w badaniach EVs pochodzących z komórek macierzystych w naprawie tkankowej.

Profesor jest jedną z pionierek, która zapoczątkowała w Polsce tematykę badawczą nad wykorzystaniem EVs jako narzędzi i leków nowej generacji w naprawie tkankowej. Wraz ze swoim zespołem opublikowała też jedno z pierwszych doniesień na świecie wskazujące na nową rolę komórek iPSCs w regeneracji - tj. jako źródła proregeneracyjnych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych o działaniu parakrynnym. Za swoje wyniki badań była wielokrotnie nagradzana prestiżowymi wyróżnieniami, w tym Nagrodą Rektora UJ, nagrodami na zjazdach międzynarodowych oraz Best Manuscript Award 2018 za publikację w czasopiśmie "Circulation Research" dotyczącą wspomnianej tematyki. Jest także współzałożycielką i prezesem Polskiego Towarzystwa Badań Pęcherzyków Zewnątrzkomórkowych.

Prof. Ewa Zuba-Surma swoje badania naukowe w UJ prowadzi we współpracy z ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą, w tym w USA, Niemczech i Francji, dzięki finansowaniu m.in. z projektów TEAM (FNP), SONATA-BIS i SYMFONIA (NCN), a także w projektach STRATEGMED (NCBR) oraz MAESTRO (NCN). Profesor zajmuje się także badaniami translacyjnymi w medycynie regeneracyjnej we współpracy z partnerami przemysłowymi. Jest m.in. współtwórczynią produktów leczniczych terapii zaawansowanej opartych o komórki macierzyste dla zastosowań u pacjentów, w tym leku komórkowego MesoCellAOrtho, który jest obecnie testowany w badaniu klinicznym BioMiStem-CT i którego sponsorem oraz podmiotem wdrażającym na rynek jest Uniwersytet Jagielloński.

Polecamy również
Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu <span lang="en">FIRST TEAM</span> FENG

Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu FIRST TEAM FENG

Jeszcze więcej grantów NCN dla badaczy z UJ

Jeszcze więcej grantów NCN dla badaczy z UJ

Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych

Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych

Studenci WMiI UJ triumfatorami konkursu im. Józefa Marcinkiewicza

Studenci WMiI UJ triumfatorami konkursu im. Józefa Marcinkiewicza

Widok zawartości stron Widok zawartości stron