Certyfikaty Doskonałości Kształcenia dla kierunków studiów prowadzonych przez UJ

Polska Komisja Akredytacyjna przyznała Certyfikaty Doskonałości Kształcenia kierunkom, które podlegały ocenie programowej w roku 2022/2023. Wśród wyróżnionych programów znalazło się aż pięć prowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Polska Komisja Akredytacyjna, w celu zapewnienia wysokiej jakości kształcenia w polskim szkolnictwie wyższym, przeprowadza regularną i cykliczną ocenę programów studiów. Ocena obejmuje dziesięć kryteriów, w tym: konstrukcję i koncepcję programu oraz jego realizację, procedury związane z przyjęciem na studia, weryfikację osiąganych efektów uczenia się, kompetencje kadry, infrastrukturę, współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, system wsparcia studentów, dostęp do informacji o programie, a także prowadzoną politykę jakości kształcenia.

W toku procesu akredytacji oceniana jednostka przygotowuje raport samooceny, a następnie gości wizytację członków Zespołu Oceniającego PKA, podczas której odbywają się m. in. spotkania z kadrą, studentami, partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego i osobami odpowiedzialnymi za zapewnianie jakości kształcenia oraz hospitacje zajęć dydaktycznych. Procedura kończy się wydaniem uchwały zawierającej ocenę pozytywną lub negatywną. Certyfikaty Doskonałości Kształcenia są dodatkowo przyznawane kierunkom o wyróżniającym się poziomie kształcenia w czterech kategoriach: Doskonały kierunek, Zawsze dla studenta, Otwarty na świat, Partner dla rozwoju.

Spośród kierunków akredytowanych na naszej Uczelni w roku ubiegłym doceniono, przyznając Certyfikat Doskonałości Kształcenia - Doskonały kierunek, następujące kierunki:

• administracja (Wydział Prawa i Administracji),
  • chemia medyczna (Wydział Chemii),
  • pielęgniarstwo (Wydział Nauk o Zdrowiu),
  • prawo (Wydział Prawa i Administracji),
  • prawo własności intelektualnej i nowych mediów (Wydział Prawa i Administracji).

Przyznane certyfikaty są potwierdzeniem wysokich kompetencji władz jednostek, nauczycieli akademickich i kadry wspierającej proces dydaktyczny, a także studentów.

W bieżącym roku ocena programowa PKA przeprowadzana jest na następujących kierunkach: bezpieczeństwie narodowym (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych), biotechnologii (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii), elektronicznym przetwarzaniu informacji (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej), filozofii (Wydział Filozoficzny), judaistyce (Wydział Historyczny).

Informacje na temat aktualnych i archiwalnych akredytacji dostępne są na stronie: akredytacje.bip.uj.edu.pl/aktualnosci.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu