Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Uniwersytet Jagielloński nagrodzony w konkursie "Kraków bez barier"

27.10.2023
Trzy nagrody główne przyznano Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w 16. edycji konkursu "Kraków bez barier". Plebiscyt od kilkunastu lat pomaga promować dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także inicjatywy, postawy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają uczestniczyć w życiu miasta i pełniej korzystać z oferty różnych instytucji i firm.
więcej o Uniwersytet Jagielloński nagrodzony w konkursie "Kraków bez barier"
Badacze z UJ przeprowadzili udany eksperyment z zakresu fizyki ultrazimnej

27.10.2023
W Zakładzie Fotoniki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego wytworzono kondensat Bosego-Einsteina atomów rubidu 87 w rekordowo niskiej temperaturze 70 nanokelwinów - najniższej dotąd uzyskanej w Polsce.
więcej o Badacze z UJ przeprowadzili udany eksperyment z zakresu fizyki ultrazimnej
W <span lang="la">Collegium Novum</span> wręczono Nagrodę im. prof. Alicji Helman
nagrody

W Collegium Novum wręczono Nagrodę im. prof. Alicji Helman

27.10.2023
Dr Emil Sowiński z Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) odebrał w czwartek 26 października Nagrodę im. prof. Alicji Helman za najlepszą pracę doktorską z zakresu filmoznawstwa obronioną w 2022 roku. Celem zwycięskiej rozprawy była charakterystyka działalności Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego w latach 1981-2005. O wyborze laureata decydowała kapituła, której przewodniczy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel.
więcej o W Collegium Novum wręczono Nagrodę im. prof. Alicji Helman
Na UJ odbyło się ogłoszenie nazwisk finalistów Nagrody Goncourtów

25.10.2023
Przyznawana nieprzerwanie od 1903 r. Nagroda Goncourtów to prestiżowa francuska nagroda literacka, którą honorowany jest autor najlepszego w danym roku utworu prozaicznego. W tym roku jury Nagrody po raz pierwszy obradowało w pełnym składzie poza granicami Francji. W Krakowie członkowie Akademii Goncourtów dokonali ostatniej selekcji książek, a ogłoszenie nazwisk czterech finalistów odbyło się w auli Collegium Maius UJ.
więcej o Na UJ odbyło się ogłoszenie nazwisk finalistów Nagrody Goncourtów
Naukowcy z UJ CM i AGH zidentyfikowali nowe markery otyłości

25.10.2023
W "Biochimica et Biophysica Acta" i "International Journal of Molecular Sciences" opublikowano wyniki badań zespołu dr hab. Magdaleny Szczerbowskiej-Boruchowskiej z Katedry Fizyki Medycznej i Biofizyki Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH i dr hab. Agaty Ziomber-Lisiak z Katedry Patofizjologii UJ CM, których celem było poszukiwanie nowych markerów wykrywania tzw. wczesnej otyłości.
więcej o Naukowcy z UJ CM i AGH zidentyfikowali nowe markery otyłości