Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Książka historyka sztuki z UJ wydana w Oksfordzie

Książka historyka sztuki z UJ wydana w Oksfordzie

Publikacja dr. hab. Andrzeja Szczerskiego jest pierwszym tak dokładnym studium na temat odbioru brytyjskiej sztuki i wzornictwa w Europie Środkowej na przełomie XIX i XX wieku.

Książka dr. hab. Andrzeja Szczerskiego z Instytutu Historii Sztuku UJ pt. "Views of Albion. The Reception of British Art and Design in Central Europe, 1890-1918" ukazała się właśnie nakładem prestiżowego wydawnictwa Peter Lang - oddział w Oksfordzie.

Publikacja jest pierwszym tak dokładnym studium na temat odbioru brytyjskiej sztuki i wzornictwa w Europie Środkowej na przełomie XIX i XX wieku. Autor naszkicował w niej nową mapę europejskiej secesji, kładąc większy nacisk na bezpośrednie kontakty pomiędzy peryferyjnymi kulturami niż na wpływy Paryża. Wnikliwej analizie poddane zostały zwłaszcza recepcja i wpływy nurtu prerafaelickiego oraz ruchu Arts and Crafts w poszczególnych krajach środkowoeuropejskich. W epilogu autor przedstawił również wpływy zainteresowania Europą Środkową w twórczości brytyjskiej z omawianej epoki.

Obecne wydanie (2015) jest tłumaczeniem na język angielski poszerzonej wersji książki dr. hab. Andrzeja Szczerskiego "Wzorce tożsamości. Recepcja sztuki brytyjskiej w Europie Środkowej około roku 1900", która ukazała się w 2012 r. w wydawnictwie Universitas. Środki na tłumaczenie pochodziły z grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Książka jest pierwszym tomem z serii "Internationalism and the Arts at the Fin de Siècle" pod redakcją Grace Brockington. Spis treści dostępny jest tutaj.

Dr hab. Andrzej Szczerski - historyk sztuki, krytyk sztuki, wykładowca i kierownik muzealniczych studiów kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował historię sztuki na UJ, gdzie w 2000 roku uzyskał stopień doktora, a w 2010r. doktora habilitowanego. Ukończył także m.in. kurs Royal Collection Studies w Londynie, organizowany przez The Attingham Trust (2001), Summer University Course na Central European University w Budapeszcie (2002) oraz The Stone Summer Theory Institute w School of the Art Institute w Chicago (2007).

Wykładał także na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem (2003) i na Uniwersytecie St. Andrews w Wielkiej Brytanii (2004). Stypendysta zagranicznych uczelni i instytutów badawczych, m.in. Uniwersytetu Oksfordzkiego, Zentralinstitut für Kunstgeschichte w Monachium, Universita per Stanieri w Perugii. Laureat stypendium krajowego dla młodych uczonych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2000).

W 2009 roku został prezesem Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). 28 września 2013 został wybrany na stanowisko wiceprezesa AICA. Od 2005 roku członek Kapituły Eksperckiej przy Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. W latach 2002-2005 był kuratorem cyklu wykładów "Projektowanie nowoczesności" w Instytucie Goethego i British Council w Krakowie.

Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron