Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Powstanie polskie tłumaczenie dzieła Johna Rawlsa

Powstanie polskie tłumaczenie dzieła Johna Rawlsa

Ogłoszono wyniki konkursów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, gdzie w module "Uniwersalia 2.2" finansowanie zdobył projekt, w ramach którego powstanie tłumaczenie na język polski i opracowanie naukowe dzieła Johna Rawlsa "Justice as Fairness: A Restatement". Jego kierownikiem jest dr hab. Jakub Szczepański z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na ten cel przeznaczono prawie 162 tys. zł.

Przedmiotem projektu jest badanie dzieła należącego niewątpliwie do kanonu światowej kultury humanistycznej. W efekcie przeprowadzonych badań wykonany zostanie fundamentalny przekład na język polski opatrzony gruntownym, naukowym i oryginalnym opracowaniem edytorskim. Wykonanie przekładu umożliwi włączenie, na najwyższym poziomie, opracowanego dzieła do obiegu polskiej humanistyki naukowej.

Wpływ Johna Rawlsa na rozwój filozofii, nauki politycznych i ekonomii jest trudny do przecenienia. Teoretyczne ambicje i praktyczne implikacje jego pism ożywiły akademickie zainteresowanie historią myśli liberalnej i demokratycznej, jednocześnie odkrywając nowe spojrzenie na fundamentalne kwestie społeczno-polityczne i ekonomiczne. Praktycznie cała współczesna filozofia polityczna została w jakiś sposób "naznaczona" przez dorobek Rawlsa.

Ostatnia jego książka - "Justice as Fairness: A Restatement" ("Sprawiedliwość jako bezstronność: podsumowanie") z roku 2001 - stanowi ostateczne i całościowe ujęcie jego myśli politycznej.

W książce tej Rawls przedstawia główne elementy swojej myśli politycznej sięgającej lat sześćdziesiątych, podejmując zarazem kwestie nowe i dotychczas przez niego nieporuszane, włącznie z odpowiedziami zaadresowanymi do jego najistotniejszych krytyków. Dzieło to jest zarazem na tyle jasne i zwięzłe, że nierzadko czytane jest przez studentów amerykańskich i brytyjskich uczelni zamiast jego wcześniejszych prac: "Teorii sprawiedliwości" i "Liberalizmu politycznego". Książka ta ponadto scala w sposób często nieoczywisty najważniejsze argumenty przedstawione we wcześniejszych pismach - argumenty, których niespójność była i jest częstym przedmiotem akademickich dyskusji.

Polskie wydanie książki będzie zawierało również wstęp, posłowie oraz słownik pojęć. Po opublikowaniu wersji drukowanej wydawca przygotuje wersje elektroniczną w postaci tzw. e-booka. Wersja elektroniczna umożliwi dostęp do opublikowanych treści osobom niewidomym i niedowidzącym (poprzez deskrypcję audio).

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki zainaugurowano w lutym 2011 roku. Ma on na celu uzupełnienie polskiego systemu grantowego o finansowanie projektów, na które nie można uzyskać środków z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz z funduszy europejskich.

W ramach prowadzonego przez NPRH konkursu, w module "Uniwersalia 2.2" przedmiotem badań są teksty źródłowe lub literackie, nietłumaczone dotąd na język polski, lub manuskrypty albo dzieła wymagające nowych badań translatorskich. Wynikiem badań musi być oryginalne, edytorskie opracowanie tekstu w formie rozbudowanego aparatu krytycznego, a w szczególności filologicznego, bibliograficznego, historycznego czy interpretacyjnego, uzasadniające miejsce dzieła w humanistyce światowej oraz tworzące nową wiedzę na jego temat o znaczeniu międzynarodowym, w tym oryginalny przekład.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Widok zawartości stron Widok zawartości stron