Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Projekt z Instytutu Psychologii UJ wyróżniony przez Narodową Agencję Erasmus+

Projekt z Instytutu Psychologii UJ wyróżniony przez Narodową Agencję Erasmus+

Międzynarodowy projekt TEAM (Teacher Education About Multilingualism - edukacja dla nauczycieli na temat wielojęzyczności), który był współtworzony przez pracujące pod kierunkiem prof. Zofii Wodnieckiej zespoły z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego został wskazany przez Narodową Agencję Erasmus + jako przykład dobrej praktyki.

Finansowany z grantu Erasmus+ projekt współtworzyli członkowie i członkinie Bilingualism Matters oraz Laboratorium Psychologii Języka i Dwujęzyczności "LangUsta" z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Materiały stworzone w ramach TEAM pozwalają osobom pracującym z dziećmi wielojęzycznymi na aktualizację swojej wiedzy zgodnie z najnowszą wiedzą naukową poprzez narzędzia o otwartym dostępie.

Projekt prowadzony przez międzynarodowy zespół ekspertów i ekspertek z 9 uniwersytetów, w tym z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma na celu poprawę jakości kształcenia poprzez stworzenie interdyscyplinarnego programu nauczania oraz bazy wiedzy łączącej szkolenie nauczycieli i nauczycielek z istotną wiedzą naukową na temat dwujęzyczności.

TEAM oddał do dyspozycji wszystkich zainteresowanych obszerną bazę materiałów audiowizualnych na kanale YouTube: @TEAMultilingual. Zasoby podzielone są na 4 moduły dotyczące strategii i podejścia do edukacji welojęzycznej, podejścia językoznawczego do wielojęzyczności, procesów neuropoznawczych osób dwujęzycznych i w przyswajaniu języka, a także aspektów społecznych i kulturowych wielojęzyczności. Wywiady i wykłady dostarczają szczegółowej wiedzy od ekspertów i ekspertek zarówno teorii, jak i praktyki. Nagrania dostępne są w kilku językach, w tym po polsku.

Częścią projektu jest kurs on-line na platformie Moodle. Kurs jest darmowy i dostępny dla wszystkich zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy i ćwiczeniem nowych umiejętności z obszaru edukacji wielojęzycznej. Został zaprojektowany tak, by wesprzeć nauczycieli i nauczycieli w lepszym radzeniu sobie z językowo i kulturowo zróżnicowanym środowiskiem szkolnym. Kurs można znaleźć na stronie fon.wa.amu.edu.pl/moodle/course.

Dodatkowo, w ramach TEAM, eksperci i ekspertki z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli interaktywne narzędzie, które ma pomóc w sprawniejszym reagowaniu na potrzeby uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji oraz w tworzeniu dla nich bardziej inkluzywnej przestrzeni edukacyjnej. Narzędzie "Migration in Action" dostępne jest po polsku i po angielsku. Można je znaleźć na specjalnie do tego przeznaczonej stronie migration.psychologia.uj.edu.pl. Forma diagramów pozwala przyglądnąć się różnym możliwym scenariuszom procesu migracji. Rozkłada je na czynniki składowe skomplikowanego kontekstu doświadczenia migracji i pomaga przeanalizować je krok po kroku w celu znalezienia najodpowiedniejszych rozwiązań.

plakat informacyjny projektu <span lang='en'>TEAM</span>

Polecamy również
Ruszył projekt mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Bałtyku

Ruszył projekt mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Bałtyku

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/<span lang='en'>Weave</span>

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Projekty dwojga naukowców z UJ ze wsparciem NCN

Projekty dwojga naukowców z UJ ze wsparciem NCN

Widok zawartości stron Widok zawartości stron