FNP dofinansuje innowacyjne projekty na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) rozstrzygnęła pierwszy konkurs w programie Homing, który jest skierowany do osób z zagranicy, zamierzających podjąć projekt badawczy w Polsce. Karierę w naszym kraju będzie rozwijało 13 młodych doktorów. Dwoje z nich zrealizuje badania o charakterze staży podoktorskich na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. FNP przekaże na nie ponad 1,5 mln zł. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Do pierwszego konkursu w programie Homing zgłoszono 57 projektów. Pieniądze pozyskane od FNP pozwolą na sfinansowanie co najmniej 25 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz 35 stypendiów dla młodych naukowców zaangażowanych w realizację prac badawczych. Finansowanie projektów zostało przyznane na dwa lata. Laureaci zostali wyłonieni w toku trzyetapowej oceny merytorycznej dokonywanej przez recenzentów zagranicznych i ekspertów zasiadających w dwóch panelach: naukowo-gospodarczym oraz interdyscyplinarnym.

Laureatką programu Homing została dr Maja Sochalska, która wróciła do Polski po pracy badawczej z Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku. Projekt Deregulacja apoptozy neutrofili jako potencjalny mechanizm leżący u podstaw patofizjologii paradontozy, dofinansowany w wysokości 800 tys. zł, ma na celu badanie molekularnych mechanizmów, przyczyniających się do zaburzonej przeżywalności neutrofili w kontekście paradontozy (podczas infekcji patogenem P. gingivalis).

- Co ważne, w tym celu użyjemy nowej metody in vitro, która pozwala na uniknięcie używania zwierząt laboratoryjnych. Metoda ta pozwala na analizowanie przeżywalności i funkcji neutrofili w bardzo precyzyjny i kontrolowany sposób. Otrzymane wyniki pokażą, czy ograniczanie przeżywalności oraz funkcji neutrofili pomoże w przyszłości skuteczniej leczyć paradontozę . Wierzymy, że rozwój nowych markerów diagnostycznych oraz możliwości leczniczych przyniesie wymierne korzyści dla zdrowia publicznego oraz jakości życia pacjentów cierpiących na paradontozę oraz inne choroby zapalne - wyjaśnia laureatka.

Grant otrzymał także dr Aleksander Grabiec. Ma on za sobą pracę badawczą na Uniwersytecie w Manchesterze. Jego projekt, na który otrzymał prawie 800 tys. zł, będzie polegał na scharakteryzowaniu patologicznych zmian w systemie acetylacji białek gospodarza u pacjentów z paradontozą, zidentyfikowanie mechanizmów wywołujących te zmiany oraz ocenienie potencjału farmakologicznych modulatorów acetylacji w terapii przewlekłych chorób przyzębia.

- Innowacyjność planowanych badań opiera się na unikalnym połączeniu analizy wycinków tkanek pobranych od pacjentów z paradontozą i zdrowych dawców oraz doświadczeń in vitro na hodowlach pierwotnych ludzkich komórek przyzębia zainfekowanych P. gingivalis, stanowiących model interakcji patogenów jamy ustnej z tkankami gospodarza. Integracja wyników z tych dwóch linii doświadczeń umożliwi stworzenie mapy epigenetycznych zmian w acetylacji białek w komórkach strukturalnych przyzębia, tym samym pogłębiając naszą wiedzę na temat molekularnego podłoża paradontozy. Uzyskane w ten sposób dane dostarczą również kluczowych informacji na temat możliwości zastosowania leków epigenetycznych regulujących procesy acetylacji w paradontozie oraz będą stanowiły punkt wyjścia dla dalszych badań modulatorów acetylacji na zwierzęcych modelach stanu zapalnego przyzębia - przekonuje dr A. Grabiec.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 r. i jest niezależną, samofinansującą się instytucją pozarządową typu non-profit, która realizuje misję wspierania nauki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki. Do statutowych celów FNP należą: wspieranie wybitnych naukowców i zespołów badawczych i działanie na rzecz transferu osiągnięć naukowych do praktyki gospodarczej. Fundacja realizuje je poprzez przyznawanie indywidualnych nagród i stypendiów dla naukowców, przyznawanie subwencji na wdrażanie osiągnięć naukowych do praktyki gospodarczej, inne formy wspierania ważnych przedsięwzięć służących nauce. Ponadto angażuje się także we wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej oraz zwiększanie samodzielności naukowej młodego pokolenia uczonych.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu