Szymon Czauderna współautorem pracy w czasopiśmie "Cell"

Szymon Czauderna  współautorem pracy w czasopiśmie "Cell"

W renomowanym czasopiśmie "Cell" ukazała się praca zespołu prof. Rudolfa Jaenischa z amerykańskiego Whitehead Institute w Massachussets opisująca wykorzystanie metody edytowania genów (CRISPR/Cas9) do badania mechanizmów epigenetycznej regulacji ekspresji genów ("Editing DNA methylation in the mammalian genome").

W pracy autorzy wykorzystali zmodyfikowany system CRISPR/Cas9 do precyzyjnej metylacji i demetylacji DNA. Jej współautorem jest Szymon Czauderna, doktorant z Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ, który na przełomie 2015 i 2016 roku odbył trzymiesięczny staż w Whitehead Institute. Praca w zespole prof. R. Jaenischa była możliwa dzięki grantowi Harmonia przyznanemu przez Narodowe Centrum Nauki zespołowi prof. Józefa Dulaka (Rola oksygenazy hemowej-1 w różnicowaniu kardiomiocytów z indukowanych pluripotenacjalnych komórek macierzystych (HOx-Card) - UMO-2014/14/M/NZ1/00010).

W projekcie, dotyczącym mechanizmów reprogramowania komórek somatycznych do indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSCS) oraz różnicowania iPSC, jednym z partnerów zagranicznych zespołu Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ jest właśnie prof. Rudolf Jaenisch, który gościł w Krakowie pod koniec maja br. i wygłosił wówczas wykład na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu