Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. Jonathan Heddle otrzymał Nagrodę Profesury Leverhulme

Prof. <span lang="en">Jonathan Heddle</span> otrzymał Nagrodę Profesury <span lang="en">Leverhulme</span>

Kierownikowi zespołu naukowego w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ (MCB) przyznano ok. 23 mln zł nagrody Leverhulme International Professorship. Przyznane wyróżnienie jest prestiżowym tytułem, który zachęca wiodących światowych naukowców do objęcia stałych stanowisk profesorskich w Wielkiej Brytanii. Otrzymane finansowanie pomoże założyć Centrum Programowalnej Materii Biologicznej na Uniwersytecie w Durham.

Będzie to stanowiło wsparcie dla zespołu początkujących naukowców i doktorantów oraz pozwoli zbudować solidne podstawy do dalszego rozwoju ekscytującego nowego obszaru badań. Jednocześnie profesor Heddle ma nadzieję na utrzymanie silnych powiązań z naukowcami z MCB UJ i szerszym środowiskiem badawczym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Badania profesora Heddle'a na Uniwersytecie Jagiellońskim dotyczą bionanonauki i mają na celu zrozumienie, zaprojektowanie, zbudowanie sztucznych i modyfikację naturalnych bio-nanomaszyn. Jest to temat, który zamierza rozwinąć jako laureat otrzymanej nagrody.

Żywe systemy są budowane i utrzymywane dzięki działaniu niezliczonych biologicznych nanomaszyn, takich jak enzymy. Istnieją one w nanoskali (nanometr to odcinek tysiąc razy mniejszy niż szerokość ludzkiego włosa) i wiele z nich działa jak małe roboty. Pracując razem, są odpowiedzialne za definiowanie cech komórek, takich jak samonaprawa i autonomiczny ruch. Czerpiąc inspirację z nanomaszyn natury, profesor Heddle ma nadzieję zbudować sztuczne "nanoroboty", które są biokompatybilne i biodegradowalne oraz zdolne do wykonywania użytecznych zadań, zarówno tych występujących w naturze, jak i całkowicie zaprojektowanych. Na przykład takie nanomaszyny mogą pewnego dnia działać jako "strażnicy" naszych ciał -  identyfikować i niszczyć komórki nowotworowe, działać jako nowe systemy dostarczania leków, a nawet spowalniać proces starzenia.

- Badania, które pozwoliły nam z sukcesem aplikaować do Leverhulme International Professorship, nie byłyby możliwe bez wsparcia MCB Uniwersytetu Jagiellońskiego, polskich organów finansujących i oczywiście fantastycznego zespołu badawczego w moim laboratorium w MCB. Mam oczywiście nadzieję, że będziemy mogli kontynuować współpracę i że będę ambasadorem fantastycznych możliwości dla utalentowanych naukowców do prowadzenia wiodących na świecie badań, które oferuje MCB - stwierdza profesor Heddle.

Prof. Danuta Earnshaw, dyrektor MCB, skomentowała: - Cieszę się, że mogę uczestniczyć w sukcesie Jonathana Heddle'a. W MCB posiadamy światowej klasy zespół wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt badawczy. Jesteśmy przekonani, że szkolenia i badania dostępne w MCB wyposażają wszystkich naszych naukowców w narzędzia do konkurowania na najwyższym poziomie na światowej arenie, a sukces prof. Heddle'a potwierdza prawdziwość naszej wizji. Jesteśmy dumni, gdy jeden z członków naszej "rodziny" odnosi sukcesy i cieszymy się na dalszą bliską współpracę z Jonathanem w przyszłości. 

Polecamy również
Mózg jest jeszcze bardziej plastyczny
Mózg jest jeszcze bardziej plastyczny
Pierwsze obrazy rentgenowskie z linii POLYX w NCPS Solaris
Pierwsze obrazy rentgenowskie z linii POLYX w NCPS Solaris
Studenci UJ wśród pierwszych laureatów programu "Perły nauki"
Studenci UJ wśród pierwszych laureatów programu "Perły nauki"
Pionierska operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
Pionierska operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

Widok zawartości stron Widok zawartości stron