Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Teoretycy i praktycy o wolności rozumianej przez ks. Józefa Tischnera

Teoretycy i praktycy o wolności rozumianej przez ks. Józefa Tischnera

Wybitni filozofowie, psychologowie, pedagodzy, prawnicy i duszpasterze wzięli udział w dwudniowym panelu dyskusyjnym, który odbył się w ramach 16. Dni Tischnerowskich w auli Collegium Novum. Organizatorzy podejmując problem wolności, postanowili skoncentrować się na trzech jej wymiarach: filozoficznym, religijnym oraz wychowawczym. Poszczególnym wątkom poświęcone były odrębne sesje.

Temat przewodni tegorocznych Dni Tischnerowskich brzmi Drogi wolności, dlatego w ich programie znalazły się cztery debaty poświęcone temu zagadnieniu. Dwie z nich odbyły się 21 i 22 kwietnia w auli Collegium Novum. Pierwszy panel Współczesne wizje wolności wprowadził uczestników w filozoficzny wymiar zagadnienia. Pozwolił zapoznać słuchaczy z najistotniejszymi stanowiskami i problemami obecnymi we współczesnej debacie filozoficznej. Jesteśmy wolni czy zdeterminowani? Czy wolność jest dobrem (wartością), czy tylko warunkiem koniecznym, by dobro zaistniało? Jaki jest związek wolności z prawdą i z odpowiedzialnością? - na te pytania odpowiedzi szukali prof. Marek Drwięga, filozof i antropolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Tadeusz Sławek, filozof, poeta, tłumacz i literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. Karol Tarnowski i dr Adam Workowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Drugi czwartkowy panel Wolność sumienia a autorytet Kościoła poświęcony był kwestiom, które nieustannie budzą spory i wątpliwości, gdyż dotyczą delikatnej sfery sumienia jako ostatecznej instancji naszych wolnych czynów. W tym miejscu pojawia się pytanie o stosunek Kościoła do wolności, a także o relację instytucji nowoczesnego państwa do religii i religijnie motywowanych działań. W dyskusji na ten temat udział wzięli: o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP, filozof z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. Alfred Wierzbicki, filozof i etyk z KUL-u., o. dr Ludwik Wiśniewski OP, duszpasterz i publicysta, oraz prof. Andrzej Zoll, były rzecznik praw obywatelskich i prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Wprowadzeniem do trzeciego panelu, który miał miejsce 22 kwietnia, był tekst przemówienia, które ks. Józef Tischner wygłosił z okazji otrzymania doktoratu honoris causa w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie [obecnie Uniwersytecie Pedagogicznym - przyp. red.]. Nosiło ono tytuł Droga Sokratesa i perć Sabały. Uwagi o filozofii wychowania. Dyskusja koncentrowała wokół odpowiedzi na pytanie do czego w wychowaniu i kształceniu kolejnych pokoleń potrzebne jest doświadczenie wolności? Uczestnicy zastanowili się, jaką funkcję pełni doświadczenie wolności w osobistym i społecznym rozwoju człowieka, uwzględniając przy tym kilka wątków problemowych, takich jak: napięcia między wolnością a innymi wartościami (celami wychowania), zmiany zachodzące w przeżywaniu i rozumieniu wolności na kolejnych etapach dorastania do dorosłości, czy wskazanie sytuacji edukacyjnych. W dyskusji udział wzięli m.in.: Agnieszka Foryś (VII LO im. Zofii Nałkowskiej), Anna Sajdak (UJ), Zofia Pierzchała (psycholog), Bogusław Śliwerski (UŁ ) oraz Krystyna Ablewicz (UJ).

Głównym organizatorem tegorocznych Dni Tischnerowskich jest Instytut Myśli Józefa Tischnera. Współorganizatorami są Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Polecamy również
Oświadczenie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Oświadczenie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Komunikat w związku z ostatnimi wydarzeniami w domach studenckich UJ „Kamionka”

Komunikat w związku z ostatnimi wydarzeniami w domach studenckich UJ „Kamionka”

Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Widok zawartości stron Widok zawartości stron