Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polski obraduje na Uniwersytecie Jagiellońskim

Obrady pierwszego posiedzenia plenarnego KRUP w kadencji 2016-2020 prowadzi po raz pierwszy w roli przewodniczącego rektor UJ prof. Wojciech Nowak, który został wybrany na to stanowisko 10 czerwca br.

Podczas obrad, które toczą się w Collegium Novum UJ, wybrano nowego sekretarza organizacji. Został nim prof. Piotr Laidler, były prorektor UJ ds. Collegium Medicum.

Spotkanie było też okazją do podziękowań dla władz KRUP poprzedniej kadencji, w szczególności byłego przewodniczącego prof. Bronisława Marciniaka. Obecnie pełni on funkcję honorowego przewodniczącego KRUP i na rozpoczęcie obrad wygłosił referat "Rola KRUP w życiu akademickim Polski w latach 2012-2016".

Prof. Wojciech Nowak rozpoczynając zebranie, podkreślił, że obecnie polskie uniwersytety klasyczne, których 20-osobowa reprezentacja skupiona jest w KRUP, pozostają pod wielką presją i są powszechnie, choć niesłusznie, krytykowane. Zachodzi więc potrzeba przełamania tego czarnego PR-u. W tym zadaniu wiele zależy od działań KRUP, od jasno sprecyzowanego programu na kolejne 4 lata.

Podczas dwudniowych obrad rektorzy dokonają wstępnej analizy nowego algorytmu (zasad naliczania dotacji dla szkół wyższych), a także będą omawiać skutki formalno-prawne jego wprowadzenia. Planowane jest również podjęcie uchwały w sprawie wynagrodzeń w Narodowym Centrum Nauki.

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich została powołana przez rektorów uniwersytetów na zjeździe w Krakowie w dniu 16 lutego 1989 roku. Była to odpowiedź środowiska akademickiego na przyjęcie 18 września 1988 r. w Bolonii Wielkiej Karty Uniwersytetów Europejskich.

Celem Konferencji, będącej autonomicznym zgromadzeniem rektorów, jest zacieśnienie współpracy między uniwersytetami, aby mogły sprostać wyzwaniom współczesności i przyszłości.

KRUP opracowuje i przedstawia opinie i stanowiska w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i oświaty współpracując z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Komunikat w związku z ostatnimi wydarzeniami w domach studenckich UJ „Kamionka”.

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym