Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Z Japonii i Szwajcarii na UJ. Polscy chemicy rozpoczną badania w Krakowie

Z Japonii i Szwajcarii na UJ. Polscy chemicy rozpoczną badania  w Krakowie

Polskie Powroty to jeden z flagowych programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Dzięki niemu wyróżniający się polscy naukowcy, którzy dotąd rozwijali kariery naukowe za granicą, otrzymują dogodne warunki pracy w krajowych uniwersytetach oraz instytutach badawczych. W rozstrzygniętej 5.edycji programu finansowanie swoich badań uzyskało dwoje naukowców, którzy będą je prowadzić na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Celem Polskich Powrotów NAWA jest umożliwienie polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia pracy na polskich uczelniach, w instytutach naukowych i badawczych. Finansowanie w ramach programu obejmuje wynagrodzenie dla powracającego naukowca, członków grupy projektowej oraz osoby zapraszającej, a także koszty adaptacji miejsca pracy i przesiedlenia. Dzięki współpracy NAWA z Narodowym Centrum Nauki dostępny jest również tzw. komponent badawczy, czyli grant startowy przeznaczony na koszty badań naukowych z zakresu badań podstawowych. Polskie Powroty otwierają zatem przed uczonymi możliwości osiągnięcia samodzielności naukowej, często konkurencyjne wobec warunków, jakie mieli nawet w najbardziej prestiżowych ośrodkach na świecie.

Spośród 51 wniosków finansowanie swoich badań uzyskało 11 projektów. Troje laureatów przyjedzie z Belgii, po dwoje z Niemiec i USA, a po jednym z Holandii, Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Na miejsce realizacji swoich projektów po dwoje kandydatów wybrało Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poza tym laureatów programu zatrudnią też: Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warszawski, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN oraz Instytut Matematyczny PAN.

W ramach 5. edycji Polskich Powrotów dofinansowanie uzyskały 2 projekty, które będą realizowane na Wydziale Chemii UJ. Pierwszym z nich "Fotokataliza wzmocniona plazmonowo jako zielona technologia do konwersji energii słonecznej i oczyszczania środowiska" pokieruje dr inż. Ewa Kowalska z Instytut Katalizy Uniwersytetu Hokkaido. Zaplanowane na okres 4 lat badania będą prowadzone w celu otrzymania efektywnych i stabilnych fotokatalizatorów (rdzeń-otoczka i opal odwrotny) oraz zbadania mechanizmów reakcji zarówno podczas degradowania zanieczyszczeń środowiska, jak i otrzymywania "zielonych" paliw. Przyznany grant w wysokości prawie 2,4 mln zł pozwoli na realizację badań w 5-osobowej grupie badawczej, w tym zaplanowane zostały 2 stanowiska typu postdoc.

Drugim laureatem, który będzie kontynuować karierę naukową na Wydziale Chemii UJ, jest dr Łukasz Woźniak z Politechniki Federalnej w Lozannie. Badacz otrzymał finansowanie projektu "Nowa strategia dla enancjoselektywnych reakcji fluorowania". Zaplanowane badania mają na celu opracowanie metody pozwalającej na selektywne wprowadzenie atomu fluoru do związków organicznych, która wyjdzie poza utarte ścieżki syntezy. Pozwoli to na otrzymanie związków fluoroorganicznych o ścisłe określonej strukturze przestrzennej, które są szczególnie istotne dla rozwoju nowych leków i materiałów.

Łączny budżet tej edycji Polskich Powrotów wyniósł ponad 17,5 mln złotych.

Polecamy również
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Widok zawartości stron Widok zawartości stron