Rozpoczął się tydzień solidarności z osobami chorującymi psychicznie

Już po raz czwarty odbywa się Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego "Human Week". Wydarzenie jest odpowiedzią na coraz szybciej rosnącą skalę zjawiska występowania problemów psychicznych. W tym roku trwa od 10 do 14 października. Tematyka tegorocznej konferencji koncentruje się wokół osoby prof. Antoniego Kępińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich psychiatrów.

- Cieszę się, że kwestia problemów zdrowotnych dotyczących psychiatrii jest ciągle aktualna. Ten czwarty Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego pokazuje, że tematów nie wyczerpaliśmy. Tak długo jak będzie taka potrzeba i organizowane przez nas cykliczne wydarzenie będzie cieszyło się popularnością, to macie państwo zapewnienie, że my do tego wydarzenia będziemy wracać - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Wśród pytań i zagadnień, na które będą odpowiadać organizatorzy "Human Week", są m.in.: jak zmieniła się psychiatria, jak zmienił się świat, jak zmieniliśmy się my od czasów Antoniego Kępińskiego, czy problemy psychiczne pozostają niezmienne, czy modyfikują się wraz z nowymi okolicznościami społecznymi i kulturowymi, a także czy leczymy obecnie skuteczniej niż w czasach prof. Kępińskiego. Na zakończenie tygodnia wykładów, podobnie jak w ubiegłych latach, psychiatrzy oraz organizatorzy rozegrają w hali 100-lecia KS Cracovia towarzyski mecz piłki nożnej.

- Jestem wdzięczna Szpitalowi Uniwersyteckiemu, że przykłada tak dużą wagę do pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Niestety nadal wielu decydentów traktuje psychiatrię po macoszemu. Podejmujemy wysiłki, aby pokazywać, że tacy pacjenci są normalnymi ludźmi jak każdy z nas, którzy przeżywają swoje kryzysy. Zgodnie z badaniami WHO co czwarta osoba zmaga się z problemami psychicznymi. To nie muszą być wielkie psychozy, ale stany depresyjne, zaburzenia lękowe, problemy osobowościowe czy problemy związane z uzależnieniami. Warto pamiętać, że pacjenci, którym staramy się pomagać, tworzą klimat tego miasta. Mogą oni dzięki postępom współczesnej psychiatrii wracać do codziennej aktywności i znów żyć zupełnie normalnie. Żeby tak się działo, potrzebne jest nie tylko nowoczesne leczenie, ale też zrozumienie i wsparcie ze strony środowiska, w którym pacjent żyje. "Human Week" służy właśnie temu - mówiła podczas spotkania z dziennikarzami prof. Dominika Dudek, kierownik Katedry Psychiatrii UJ CM.

Organizatorami "Human Week" są Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz z Urzędem Miasta Krakowa, przy zaangażowaniu Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej. Więcej informacji na stronie internetowej humanweek.pl.

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy