Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prawnik z UJ odebrał akt powołania na członka Komisji Ewaluacji Nauki

Prawnik z UJ odebrał akt powołania na członka Komisji Ewaluacji Nauki

34 przedstawicieli poszczególnych dziedzin nauki i sztuki oraz specjalistów od polityki naukowej odebrało powołania na członków Komisji Ewaluacji Nauki (KEN). W gronie nowo mianowanych znalazł się prof. Andrzej Dziadzio z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kadencja KEN rozpoczęła się 1 kwietnia br. i potrwa do 31 grudnia 2027 roku.


Do zadań KEN należy m.in. przeprowadzanie ewaluacji jakości działalności naukowej, przygotowanie projektów wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych oraz przedstawianie ministrowi propozycji kategorii naukowych dla podmiotów poddanych ewaluacji. Komisja sporządza też opinie i oceny w sprawach określonych przez ministra lub z własnej inicjatywy, ewaluuje jakość kształcenia w szkołach doktorskich. Jej członkowie sporządzają też analizy w zakresie ewaluacji jakości działalności naukowej i jakości kształcenia w szkołach doktorskich. Współpracuje także z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami zajmującymi się ewaluacją jakości działalności naukowej.

W skład KEN wchodzi po 3 przedstawicieli poszczególnych dziedzin nauki i sztuki, wybranych spośród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze i instytuty międzynarodowe. Do komisji weszło także 7 osób z doświadczeniem w zakresie polityki naukowej wskazanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Prof. Andrzej Dziadzio jest kierownikiem Katedry Powszechnej Historii Państwa i Prawa UJ i byłym członkiem Komitetu Nauk Prawnych PAN na kadencję 2015-2018. W 1994 na podstawie rozprawy "Austriacki Trybunał Administracyjny 1875-1918. Powstanie. Kompetencje. Orzecznictwo" uzyskał na Wydziale Prawa i Administracji UJ stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność: prawo. Na tym samym wydziale w 2002 na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy "Monarchia konstytucyjna w Austrii (1867-1914). Władza - obywatel - prawo" otrzymał stopień doktora habilitowanego. Od 2013 roku jest profesorem nauk prawnych. Interesuje się historią prawa i ustroju monarchii habsburskiej, historią polityczną Galicji, historią konstytucjonalizmu europejskiego XIX i XX wieku, a także historią europejskiego sądownictwa administracyjnego i konstytucyjnego. 30 marca 2016 został powołany przez ówczesnego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w skład zespołu ekspertów do spraw problematyki Trybunału Konstytucyjnego, który otrzymał za zadanie podjęcie kwestii związanych z zaistniałym w 2015 kryzysem wokół tego organu władzy sądowniczej.

Polecamy również
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Widok zawartości stron Widok zawartości stron