Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ornitologiczna niespodzianka w Ogrodzie Botanicznym UJ [ZDJĘCIA]

Ornitologiczna niespodzianka w Ogrodzie Botanicznym UJ [ZDJĘCIA]

Mimo że para puszczyków jest obserwowana w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego od kilku lat, w tym roku po raz pierwszy doczekała się potomstwa. Na świat przyszły 3 młode. Dla chętnych, którzy chcieliby je zobaczyć na własne oczy, mamy dobre wieści. W Krakowie z każdym dniem ma być coraz cieplej, więc aura będzie sprzyjać spacerom na świeżym powietrzu.


Puszczyki zamieszkują głównie lasy liściaste i mieszane ze starymi, okazałymi drzewami, w których może znaleźć dziuple do założenia gniazda. Żyją również w parkach, ogrodach i na starych cmentarzach. Prowadzą nocny tryb życia. W dzień kryją się w dziuplach i szczelinach. Jak wszystkie sowy, latają bezszelestnie dzięki specjalnej strukturze lotek i ich ułożeniu w skrzydle. Puszczyki gnieżdżą się zazwyczaj w niewyścielonych dziuplach, szczelinach skalnych lub opuszczonych gniazdach wron, srok, krogulców i myszołowów. Jaja składają zazwyczaj w połowie marca, ale w miastach lęgi odbywają się wcześniej - na przełomie stycznia i lutego. Pisklęta wykluwają się po ok. 28-30 dniach. Ubarwione są jednakowo, a barwa ich piór zmienia się w zależności od wieku. Młodociane osobniki pokrywa biały puch, a później każde pióro puchowe ma poprzeczną ciemną pręgę. Młode puszczyki są zależne od jedzenia przynoszonego przez rodziców nawet przez 3 miesiące od momentu opuszczenia gniazda. W okresie tym spacerują po gałęziach, a czasem zdarza im się spadać na ziemię. Tam zagrażają im drapieżniki, dlatego szybko starają się wejść „pieszo” na drzewo - we wspinaczce pomagają im ostre szpony i silne nogi. Gdy spotka się młodego puszczyka siedzącego na ziemi, nie należy go ruszać. Ewentualnie można go postawić na gałęzi, bo poradzi sobie sam.

"Sowy nadal u nas przebywają, a ich urocze pisklaki rosną jak na drożdżach. Między jasnymi puchowymi piórami pojawiają się im już dorosłe lotki i sterówki. Cała trójka spędza zwykle dzień razem w gęstwinie pędów bluszczu, w towarzystwie jednego z rodziców, ale przy słonecznej pogodzie wyglądają czasem na zewnątrz" - poinformował niedawno Ogród Botaniczny UJ na swoim profilu na Facebooku.

Ogród ma też innych mieszkańców, których można dostrzec. Mieszkają w nim m.in. lisy, wiewiórki, kaczki krzyżówki, dzięcioły duże i zielone, raniuszki, sikory, kowaliki, muchołówki szare, drozdy śpiewaki, kosy i kwiczoły. Miejsce to upodobał sobie coraz rzadziej spotykany w naszym kraju dudek. Warto się tu również wybrać, by podziwiać budzące się do życia po zimie rośliny. Obecnie trwa pełnia sezonu na narcyzy i pierwiosnki, a lada chwila powinny dołączyć do nich magnolie.

Ogród Botaniczny UJ przy ul. Kopernika 27 jest czynny codziennie w godzinach 9.00-19.00. Należy pamiętać, że kasy są otwarte do godz. 18.15.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Widok zawartości stron Widok zawartości stron