Upamiętniono ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych

W czwartek 27 kwietnia odbyły się krakowskie uroczystości upamiętniające ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Sachsenhausen i Dachau w 78. rocznicę ich oswobodzenia. Jednym z punktów obchodów było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsca martyrologii Polaków znajdującą się pod Dębem Wolności przed Collegium Novum.

Kwiaty i wieńce złożyli m.in. prof. Dorota Malec, prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej oraz prof. Stanisław Sroka, dziekan Wydziału Historycznego UJ.

Przypomnijmy, że kwietniu 1945 roku wojska antyhitlerowskiej koalicji w drodze na Berlin oprócz miast wyzwalały też kolejne ukazujące największe okrucieństwo nazistów obozy koncentracyjne. 22 kwietnia wyzwolony został obóz koncentracyjny KL Sachsenhausen w Brandenburgii. Tydzień później wojska amerykańskie wkroczyły do obozu w Dachau w Bawarii. Ostatniego dnia kwietnia skończył się dramat kobiet ocalałych w obozie Ravensbrück.

Organizatorami obchodów były stowarzyszenia Ne Cedat Academia i Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy