Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kilkuset studentów JUTW zakończyło rok akademicki 2022/2023

Kilkuset studentów JUTW zakończyło rok akademicki 2022/2023

W auli Centrum Dydaktycznego Wydziału Prawa i Administracji odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku (JUTW). W wydarzeniu uczestniczyli m.in. prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec, zastępca kanclerza UJ ds. CM, Joanna Nikodemowicz oraz członkowie Rady Naukowo-Programowej JUTW. Gorąco przywitano byłego przełożonego jednostki prof. Andrzeja Manię.

- Przywilej świętowania zakończenia, nie studiów, ale roku akademickiego przysługuje tylko jednej grupie studentów. Tych najstarszych, którzy mimo trapiących ich chorób i dolegliwości, dobrowolnie i dla własnej satysfakcji zgłębiają tajniki wiedzy. Tych, którzy w kształcenie w późnej dorosłości wkładają znacznie więcej wysiłku niż to bywało w młodości. Otrzymany dyplom warty jest więc świętowania - mówiła podczas uroczystości dyrektor JUTW Ewa Piłat.

W roku akademickim 2022/2023 w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku studiowało blisko 700 studentów 60+. Wszystkie zajęcia były prowadzone w trybie hybrydowym, a zwolenników trybu online było więcej niż uczestników zajęć w salach dydaktycznych. Wyjątkowa akceptacja dla nowych technologii na pewno wyróżnia Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku wśród innych placówek dla seniorów działających w Polsce. Wyróżnia go również bardzo ambitna oferta edukacyjna, co zostało zauważone podczas Kongresu Gerontologów Społecznych.

Dyrektor Ewa Piłat podkreślała, że w kierowanej przez nią jednostce dużą wagę przywiązuje się do wspierania wolontariatu seniorów. - Wolontariat działa w dwie strony. Przynosi korzyści osobom, na rzecz których jest świadczona praca, ale i samym wolontariuszom - mówiła dyrektor JUTW i przywołała wyniki kilku badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych, a opublikowanych w liczących się żurnalach medycznych. Badania dowodzą, jak praca charytatywna korzystnie wpływa na zdrowie i przedłuża życie. Kilkoro wolontariuszy zostało uhonorowanych wartościowymi nagrodami książkowymi.

Niespodzianka czekała również na prof. Dorotę Malec. Studenci JUTW uhonorowali ją statuetką przedstawiającą serce na dłoni za ogrom udzielanego na co dzień wsparcia, zaangażowanie w funkcjonowanie Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pomoc w rozwiązywaniu problemów, reprezentowanie interesów jednostki we władzach UJ, empatię i wrażliwość, doskonałe rozumienie potrzeb osób dojrzałych, a także za przyjaźń, opiekę i życzliwość.

Na zakończenie roku akademickiego wykład "Miasta wychylone do przyszłości" wygłosiła dr hab. Marta Smagacz-Poziemska, prof. UJ, dyrektor Instytutu Socjologii.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Widok zawartości stron Widok zawartości stron