UJ z dużym wsparciem na kształcenie osób z niepełnosprawnościami

94 uczelnie otrzymają ponad 37 mln zł na zadania związane z zapewnieniem osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie rekrutacji na studia i do szkół doktorskich oraz na kształcenie na studiach i w szkołach doktorskich lub prowadzenie działalności naukowej. Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) największą dotację w wysokości niemal 2,5 mln złotych przyznało Uniwersytetowi Jagiellońskiemu.

Jak podał w komunikacie resort nauki, środki finansowe będą przeznaczona na zadania związane z zapewnieniem osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na studia, do szkół doktorskich, kształceniem na studiach i w szkołach doktorskich lub prowadzeniem działalności naukowej.

Powyższe zadania realizuje Centrum Dostępności Uniwersytetu Jagiellońskiego (wcześniej Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ). Środki będą przeznaczone m.in. na adaptację procesu dydaktycznego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zgodnie z 7 zasadami wsparcia edukacyjnego.

Centrum Dostępności UJ to organ opiniujący i doradczy odpowiedzialny za dobór odpowiednich form wsparcia edukacyjnego dostosowanych do indywidualnych potrzeb związanych z niepełnosprawnością oraz do specyfiki studiowanego kierunku, realizację dostosowania materiałów edukacyjnych do formy dostępnej na warunkach określonych w regulaminie programu "Hamlet", tłumacza języka migowego, doradztwo i szkolenia dla studentów i doktorantów w zakresie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz konsultacje i szkolenia dla prowadzących zajęcia. Jednostka prowadzi też obsługę dokumentacji studentów i doktorantów potwierdzającej niepełnosprawność (wprowadzanie danych z orzeczenia lub dokumentu równoważnego do systemu USOS w celu ubiegania się o stypendium dla osób z niepełnosprawnością), a także współpracuje z Jagiellońskim Centrum Językowym i Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UJ w obszarze organizacji lektoratu języka angielskiego oraz zajęć z wychowania fizycznego na basenie.

Największe wsparcie w konkursie MEIN otrzymają: Uniwersytet Jagielloński (blisko 2,5 mln zł), Uniwersytet Warszawski (ponad 2 mln zł), Uniwersytet Gdański (ponad 1,5 mln zł), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ponad 1,4 mln zł), Uniwersytet Łódzki (ok. 1,2 mln zł).

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy