Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Stale rośnie zainteresowanie badaniami w krakowskim synchrotronie

Stale rośnie zainteresowanie badaniami w krakowskim synchrotronie

Zakończył się 12. nabór wniosków o czas badawczy w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Międzynarodowa Komisja Oceniająca ponownie będzie miała okazję przeanalizować rekordową liczbę wniosków. Po raz pierwszy naukowcy mogli ubiegać się o prowadzenia badań na liniach CIRI i POLYX. Łącznie użytkownicy będą mieli do dyspozycji 7 linii i kriomikroskop.


W 12. naborze wniosków o czas badawczy na infrastrukturze SOLARIS wpłynęło łącznie 169 aplikacji. Wynik ten jest potwierdzeniem tendencji wzrostowej liczby badaczy zainteresowanych pomiarami w krakowskim synchrotronie. Od poprzedniego naboru możemy pochwalić się blisko 4-procentowym wzrostem liczby wniosków.

Jak poinformowało Centrum SOLARIS, pierwszy raz w postępowaniu konkursowym udostępniono linię badawczą CIRI, wykorzystującą promieniowanie z zakresu podczerwieni do zaawansowanych eksperymentów mikroskopowych oraz linię POLYX - służącą do mikroobrazowania i mikrospektroskopii rentgenowskiej. Czas badawczy na tych liniach był przedmiotem łącznie przeszło 20 wniosków. Decyzji dotyczących przyznania czasu badawczego należy spodziewać jeszcze przed końcem roku.

Warto nadmienić, że utrzymuje się tendencja reprezentacji narodowościowej złożonych wniosków. W opisywanym naborze 29 proc. to aplikacje złożone przez naukowców zza granicy, natomiast 71 proc. to projekty krajowe. Trzema dyscyplinami nauki, które najczęściej stanowiły przedmiot wniosków, są odpowiednio fizyka, badania materiałowe i biotechnologia. Dotychczas niereprezentowaną dziedziną są nauki humanistyczne, które po raz pierwszy były przedmiotem 4 aplikacji.

Grupy badawcze będą mogły realizować swoje eksperymenty z użyciem infrastruktury SOLARIS od marca do sierpnia 2024 roku.

Centrum SOLARIS jednocześnie przypomina, że istnieje możliwość złożenia wniosku o tzw. "szybki dostęp" do infrastruktury badawczej. Tryb ten umożliwia sprawdzenie, czy planowany eksperyment ma szansę realizacji w regularnym naborze wniosków lub istnieje potrzeba szybkiego przeprowadzenia badań z uwagi na potencjalnie wysoką wartość naukową.

NCPS SOLARIS zostało wybudowane w latach 2010-2015 przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest narodowym centrum naukowym zapewniającym otwarty dostęp do infrastruktury badawczej. Jako unikalne w obszarze Europy Centralnej źródło promieniowania synchrotronowego otwiera nowe perspektywy w wielu obszarach badań podstawowych i stosowanych, oferując szerokie spektrum nowoczesnych technik badawczych. Centrum jest platformą rozwoju współpracy krajowej i międzynarodowej oraz pełni funkcję inkubatora nowych technologii. Współpracując z krajowym i międzynarodowym środowiskiem naukowym, projektuje, tworzy i udostępnia stanowiska do prowadzenia badań z wykorzystaniem unikalnych metod doświadczalnych bazujących na właściwościach promieniowania synchrotronowego. Tamtejsza infrastruktura służy badaniom podstawowym i materiałowym m.in. w obszarach: kataliza, inżynieria biomedyczna, nanomateriały, farmakologia czy geologia. Umożliwia poszukiwanie nowych źródeł energii oraz rozwiązań dla elektroniki przyszłości.

Polecamy również
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Widok zawartości stron Widok zawartości stron