Dr Sebastian Glatt nagrodzony przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) rozstrzygnęła pierwszy konkurs w programie First Team, którego celem jest finansowanie pierwszych zespołów badawczych kierowanych przez doktorów na wczesnym etapie kariery naukowej realizujących badania o przełomowym znaczeniu naukowym lub gospodarczym. Jednym z jego laureatów jest dr Sebastian Glatt, któremu na realizację projektu "Modyfikacje tRNA w chorobach u ludzi" przyznano niemal 2 mln zł.

Dzięki programowi First Team młodzi doktorzy z całego świata mogą zdobyć środki na założenie w Polsce swojego pierwszego zespołu badawczego. Do pierwszego konkursu zgłoszono 118 projektów, z których 10 otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę 18,5 mln zł. Środki te pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014- 2020. Laureaci będą prowadzić swoje projekty we współpracy z łącznie 16 naukowymi partnerami z zagranicy.

- Uzyskanie doktoratu oraz etap stażu podoktorskiego jest dla większości młodych badaczy kluczowym momentem, w którym podejmują oni decyzję odnośnie kontynuacji kariery naukowej. Fundacja stworzyła program First Team właśnie po to, aby zachęcić ich do podjęcia kolejnego kroku, poprzez zapewnienie atrakcyjnych warunków finansowych oraz możliwości uzyskania samodzielności naukowej - mówi Michał Pietras, dyrektor ds. działalności programowej FNP.

Środki pozyskane od FNP pozwolą na sfinansowanie ponad 20 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz blisko 30 stypendiów dla młodych naukowców zaangażowanych w realizację prac badawczych. Finansowanie projektów zostało przyznane na trzy lata. Laureaci zostali wyłonieni w toku trzyetapowej procedury merytorycznej dokonywanej przez recenzentów zagranicznych i ekspertów zasiadających w dwóch panelach: naukowo-gospodarczym oraz interdyscyplinarnym.

Jednym z laureatów programu First Team jest dr Sebastian Glattz Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ. FNP przekaże na realizację projektu Modyfikacje tRNA w chorobach u ludzi 1 998 789 zł. Jego przedmiotem zainteresowania jest poznanie szczegółów molekularnych specyficznych reakcji modyfikacyjnych tRNA prowadzących do dodania niewielkich grup chemicznych. Te subtelne zmiany mają silny wpływ na prawidłowe wytwarzanie odpowiednio spakowanych i aktywnych enzymów. Celem szczegółowym badań jest odkrycie struktury, organizacji i regulacji maszynerii molekularnej przeprowadzającej te reakcje modyfikacyjne oraz scharakteryzowanie ich aktywności. Uderzający jest fakt, że u chorych na określone typy nowotworów i chorób neurodegeneratywnych często występują mutacje białek będących składnikami tych kompleksów. W związku z tym badanie tych mocno utrwalonych ewolucyjnie mechanizmów ma podstawowe znaczenie naukowe i kliniczne. Prace zespołu dr. Sebastiana Glatta nie tylko wyjaśniają ich rolę w normalnych, zdrowych komórkach, ale również są niezbędne do zrozumienia ich wkładu w powstawanie różnych chorób.

Wyniki tego projektu pozwolą na uzyskanie głębokiego wglądu w mechanizmy komórkowe pomagające nam i komórkom naszego organizmu prawidłowo reagować na zmiany w otoczeniu i zmiany metaboloniczne lub stres i przystosowywać się do nich. Nasz bieżący pogląd jest taki, że badane mechanizmy chronią nas i nasze komórki, w szczególności neurony, przed szeregiem poważnych chorób. Nasze badania pozwolą odkryć nowe cele terapeutyczne i strategie interwencji w leczeniu nowotworów i rzadkich chorób neurodegeneratywnych. Z zastosowaniem różnych metod biologii molekularnej i biologii komórkowej opracujemy i wdrożymy techniki umożliwiające systematyczne badania przesiewowe służące identyfikacji nowych struktur wiodących i kandydatów na leki - wyjaśnia kierownik projektu.

Jak informuje FNP, kolejne konkursy planowane są do końca 2019 r., średnio dwa razy w roku. Nabór wniosków do kolejnego konkursu ruszy już 15 sierpnia br.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 r. i jest niezależną, samofinansującą się instytucją pozarządową typu non-profit, która realizuje misję wspierania nauki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki. Do statutowych celów FNP należą: wspieranie wybitnych naukowców i zespołów badawczych i działanie na rzecz transferu osiągnięć naukowych do praktyki gospodarczej. Fundacja realizuje je poprzez przyznawanie indywidualnych nagród i stypendiów dla naukowców, przyznawanie subwencji na wdrażanie osiągnięć naukowych do praktyki gospodarczej, inne formy wspierania ważnych przedsięwzięć służących nauce. Ponadto angażuje się także we wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej oraz zwiększanie samodzielności naukowej młodego pokolenia uczonych.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu