Młodzi naukowcy z UJ laureatami stypendiów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 25 przyznała stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców z całej Polski. Roczne stypendia w wysokości 28 tys. zł otrzyma w tym roku 100 młodych badaczy. Wśród nich znalazło się 14 osób z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Laureaci mogą przeznaczyć stypendia na dowolny cel. Zamierzeniem FNP jest: wsparcie finansowe młodych naukowców "w trudnych początkach kariery badawczej" oraz umożliwienie im pełnego poświęcenia się nauce".

W tym roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała stypendia "Start" 14 młodym badaczom z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendystami zostali:

• Grzegorz Blicharz (nauki prawne);
  • Łukasz Bola (psychologia);
  • Mateusz Brela (chemia fizyczna);
  • Adrian Chrobak (medycyna kliniczna);
  • Hermina Cielas (literaturoznawstwo);
  • Mateusz Hołda (medycyna przedkliniczna);
  • Ariel Kamiński (biologia środowiska);
  • Michalina Kmiecik (literaturoznawstwo);
  • Jakub Ossowski (chemia fizyczna);
  • Ewelina Pośpiech (antropologia);
  • Marta Ruda (językoznawstwo);
  • Kamil Ruszała (historia);
  • Konrad Wojnowski (kulturoznawstwo);
  • Marcin Wysokiński (fizyka).

Stypendium FNP "Start" jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy przed trzydziestką reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jest to jednocześnie najdłużej realizowany program tej organizacji. Łącznie z tegorocznymi laureatami fundacja wsparła już ponad 2,8 tys. osób.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni spośród 1152 kandydatów. Dziedzinami najczęściej reprezentowanymi przez laureatów są nauki chemiczne i biologiczne i nauki fizyczne. Średni wiek tegorocznych laureatów wynosi 28 lat, a 48 proc. nagrodzonych posiada stopień doktora. Łączna kwota, jaką FNP przeznaczy na stypendia START w 2017 roku, wynosi blisko 3 mln złotych.

Uroczystość wręczenia dyplomów odbędzie się 27 maja na Zamku Królewskim w Warszawie.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu