Nowa technologia z UJ pomoże w diagnostyce powikłań cukrzycy

Agnieszka Kamińska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego została laureatką 9. edycji programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jej zwycięski projekt przewiduje budowę urządzenia do wychwytywania mikropęcherzyków zewnątrzkomórkowych oraz oceny ich składu molekularnego do zastosowania w diagnostyce powikłań cukrzycy.

Celem programu Lider jest aktywizacja środowiska młodych naukowców i wspieranie ich rozwoju. Udział w programie daje im wyjątkową szansę, by prowadzić własny projekt badawczy i zarządzać zespołem naukowców. Jednocześnie program stymuluje współpracę młodych naukowców z przedsiębiorstwami, a także mobilność uczonych wewnątrz sektora nauki oraz pomiędzy nauką i przemysłem.

Grant w programie w wysokości 1,07 mln zł zdobyła Agnieszka Kamińska, doktorantka z Zakładu Fizyki Medycznej UJ, która będzie prowadzić prace nad budową urządzenia umożliwiającego wychwytywanie mikropęcherzyków zewnątrzkomórkowych (EVs) a następnie wykrywanie ich składu molekularnego. System ten jest dedykowany do prowadzenia badań nad EVs pochodzącymi z moczu pacjentów z cukrzycą w celu wykrywania zmian na poziomie molekularnym i ma pomóc we wczesnej diagnostyce uszkodzenia nerek u tych pacjentów. Obecnie diagnostyka funkcji nerek u chorych z cukrzycą opiera się przede wszystkim na ocenie podstawowych parametrów biochemicznych krwi i moczu.

Agnieszka Kamińska w ramach projektu planuje wykonać i zaprojektować urządzenie wyposażone w system do izolacji EVs składające się z układu mikrofluidalnego do separacji EVs umożliwiającego otrzymanie materiału o rozmiarach pęcherzyków od 100nm do 800nm, układu drgającego zapobiegającego osadzaniu się pęcherzyków na ściankach układu mikrofluidalnego oraz układu podawania separowanego materiału na biosensor, który będzie zużywalną częścią systemu i posłuży do immobilizacji i analizy EVs. W planach jest również zintegrowanie systemu z przystawką do spektrometru ramanowskiego, która umożliwi pomiar w trakcie osadzania się materiału biologicznego na biosensorze.

Budowa urządzenia będzie realizowana we współpracy z firmą MeasLine, która jest zainteresowana komercjalizacją wyników realizacji projektu. Innowacyjny produkt będzie mógł być wykorzystywany w diagnostyce nefropatii u pacjentów z cukrzycą na podstawie sygnatury molekularnej mikropęcherzyków pochodzących z moczu.

Agnieszka Kamińska ukończyła inżynierię biomedyczną na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Obecnie pracuje w Zespole Mikropęcherzyków dr hab. Ewy Stępień, prof. UJ, którego badania obejmują 3 nurty: mikropęcherzyki jako biomarkery choroby, udział mikropęcherzyków jako nośników mikroRNA i ocena radiowrażliwości adaptacyjnej komórek. W latach 2013-2014 była asystentem naukowym w Jagiellońskim Centrum Rozwoju Leków. W 2015 roku odbyła staż naukowy na Uniwersytecie w Loughborough. Na swoim koncie ma 2 zgłoszenia patentowe.

Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych

Studenci WMiI UJ triumfatorami konkursu im. Józefa Marcinkiewicza